Ανατροπάρα και πεντάδα για Μίλαν, «έκοψε» τη φιέστα της Γιουβέντους

Μια καταπληκτική στο δεύτερο ημίχρονο Μίλαν νίκησε με 4-2 από 0-2 τη Γιουβέντους στο «Σαν Σίρο» στο μεγάλο ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής της Serie A και βρέθηκε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Η Μίλαν νίκησε με εντυπωσιακή ανατροπή την πρωταθλήτρια Γιουβέντους 4-2, ενώ έχανε 0-2, στο «Σαν Σίρο» στο ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής της Serie A και δημιούργησε τη μεγαλύτερη ανατροπή της φετινής σεζόν, ανεβαίνοντας προσωρινά στην πρώτη πεντάδα και στο +1 από Ρόμα και Νάπολι, ποιο ποιες έχουν ένα ματς λιγότερο, μπαίνοντας στο «κόλπο» πλέον για την απευθείας συμμετοχή στους ομίλους του επόμενου Europa League.

Από την πλευρά τους, οι «μπιανκονέρι» έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν στο +10 στην κορυφή από τη Λάτσιο και να «σφραγίσουν» από τώρα και τον φετινό τίτλο.

Όλα τα καλά έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ραμπιό με καταπληκτική ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1. Ο Ρονάλντο με πλασέ έκανε το 0-2 και φαινόταν πως θα δώσει το διπλό στους πρωταθλητές, όμως οι «ροσονέρι» απάντησαν με τρία γκολ σε πέντε λεπτά.

Στο 62’, ο Μπονούτσι έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και το πέναλτι που δόθηκε, εκτέλεσε εύστοχα ο Ιμπραϊμοβιτς για το 1-2. Στο 66’ ο Κεσί μέσα στην περιοχή με πλασέ έκανε το 2-2. Στο 67’, ο Λεάο με ατομική προσπάθεια έκανε το 3-2 και στο 80’ ο Ρέμπιτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αλεξ Σάντρο και με δυνατό σουτ από το σημείο του πέναλτι έκανε το 4-2. Ακυρώθηκε γκολ του Ρονάλντο στις καθυστερήσεις ως οφσάιντ.