Νίκες για Ιντερ, Ρόμα, όμως κορυφή η… Σασουόλο!

Η Ιντερ γύρισε από το 0-2 κόντρα στην Τορίνο (4-2), η Ρόμα έριξε 3άρα στην Πάρμα (3-0), όμως η Σασουόλο, με το 0-2 στην Ελλάς Βερόνα, είναι μόνη πρώτη στην Serie A.

Εντυπωσιάζει με όλα η Σασουόλο, που σε αυτό το περίεργο πρωτάθλημα καταφέρνει όχι απλά να είναι ψηλά, αλλά να βρίσκεται μόνη πρώτη, έστω κι αν έχει ένα ματς παραπάνω από Μίλαν και Νάπολι. Οι Neroverdi του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι, πέρασαν με το «καθαρό» 0-2 από το Bentegodi σε βάρος της ανεβασμένης, Ελλάς Βερόνα, πετυχαίνοντας εκπληκτικά γκολ, ένα σε κάθε 45λεπτο. Στο πρώτο, ο Μπογκά, που επέστρεψε πρόσφατα από τραυματισμό, με τρομερό ψηλοκρεμαστό curler στο απέναντι παραθυράκι έκανε το 0-1 και στην επανάληψη, με κεραυνό επίσης στο παραθυράκι, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2 και βάζοντας την ομάδα του στην κορυφή.

Μεγάλη ανατροπή για την Ιντερ
Η Ιντερ έκανε τα εύκολα… πολύ δύσκολα κόντρα σε μια αποδεκατισμένη από τον Covid-19, Τορίνο, η οποία προηγήθηκε με 0-2 στο 62’ αλλά δεν άντεξε τη δόξα αφού η ομάδα του Κόντε έκανε την ανατροπή (4-2) για να μείνει σε μια σχετική επαφή με τις πρώτες θέσεις. Ο Τζάτζα με σουτ στην απέναντι γωνία έκανε το 0-1 και στην επανάληψη με πέναλτι του Ανσάλντι η Granata πήρε αέρα δύο τερμάτων. Δύο λεπτά μετά έπειτα σε μια φάση που οι Nerazzurri είχαν δοκάρι, ο Αλέξις Σάντσες μείωσε από κοντά (1-2), για να πιάσει δουλειά σ τη συνέχεια ο Λουκάκου. Ο Βέλγος πρώτα είχε δοκάρι, στιγμές μετά σκόραρε στην κενή εστία και στο 84’ με πέναλτι ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες από κοντά στο 90’ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Πετάει η Ρόμα
Μπορεί στην αρχή της σεζόν να την είχαν ξεγράψει πολλοί, όμως η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα δεν σταματά να παίρνει βαθμούς. Οι Giallorossi με οδηγό τον Χένρικ Μχιταριάν, ο οποίος κάνει το καλύτερο ξεκίνημα της καριέρας του σε γκολ, έπαιξαν για 45 λεπτά και καθάρισαν την Πάρμα που άντεξε για μισή σχεδόν ώρα, πριν παραδοθεί στους Ρωμαίους. Στο 28’ από δύσκολη γωνία ο Μπόρχα Μαγιοράλ έκανε το 1-0 και στο 32’ με απίστευτη φωτοβολίδα εκτός περιοχής ο Μχιταριάν έκανε το 2-0. Ο Αρμένιος έβαλε ένα ακόμα γκολ φέτος στο 40’, αυτή τη φορά με ένα απλό πλασέ στην κενή εστία έπειτα από την ασίστ του Κάρσντορπ για το τελικό 3-0, φέρνοντας την Ρόμα στους ίδιους βαθμούς με την Μίλαν, από την οποία έχει ματς περισσότερο.

Ανατροπή για την Μπολόνια
Νίκη με ανατροπή πέτυχε στην Γένοβα επί της Σαμπντόρια, η Μπολόνια (1-2). Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και άνοιξαν το σκορ στο 7' με τον Τόρσμπι, αλλά το αυτογκόλ του Ρετζίνι στο 44' έφερε το 1-1 και στο 52' ο Ορσολίνι με κεφαλιά έκανε το 1-2, το οποίο ήταν και το τελικό. Στους 10 βαθμούς και στη 10η θέση έμεινε η Σαμπ, η οποία δεν ήταν καλή από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ.