Ο «Σούπερ Μάριο» καθάρισε το ντέρμπι (video)

Ο άνθρωπος των ντέρμπι μίλησε ξανά. Ο Μάριο Μάντζουκιτς με δικό του γκολ χάρισε τη νίκη στη Γιουβέντους στο derby d’Italia με την Ίντερ (1-0) και πλέον οι «μπιανκονέρι» βρίσκονται αγκαλιά με τον τίτλο. Ο Κροάτης έχει σκοράρει φέτος με τη Λάτσιο, με τη Νάπολι αλλά και με τη Μίλαν. Δηλαδή σε όλα τα ντέρμπι….

Στο 8ο μόλις λεπτό ο Κριστιάνο σέντραρε από αριστερά και ο Ντιμπάλα πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 10’ ο Ντιμπάλα έπιασε όμορφο σουτ αλλά ο Χαντάνοβιτς έδιωξε σε κόρνερ. Στο 20’ ο Πέρισιτς σέντραρε από τα αριστερά, μπήκε κόντρα, η μπάλα πήρε ύψος, αλλά ο Σέζνι μπλόκαρε, ενώ στο 29’ ο Πολιτάνο πέρασε στον Ικάρντι, εκείνος έδωσε στον Γκαλιαρντίνι, ο οποίος μέσα από την περιοχή σε τετ-α-τετ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Σέζνι μπλόκαρε. Και μάλιστα στο ίδιο λεπτό, ο Πέρισιτς από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ αλλά αστόχησε για λίγο. Στο 35’ ο Χαντάνοβιτς δεν προβληματίστηκε από τη σκαστή κεφαλιά του Μάντζουκιτς και δύο λεπτά μετά, ο Κανσέλο έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Μπεντανκούρ πλάσαρε από το πέναλτι αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Από το κόρνερ ο Κιελίνι πήρε την κεφαλιά αλλά ο Χαντάνοβιτς έδιωξε και από το νέο κόρνερ πάλι ο Κιελίνι πήρε κεφαλιά αλλά αστόχησε αυτή τη φορά.

Στο 48’ ο Ματουϊντί έκανε τραγική γκάφα αλλά ο Πολιτάνο μέσα από την περιοχή πλάσαρε πάνω στον Μπονούτσι, ενώ στο 53’ τα διαδοχικά σουτ των Μάντζουκιτς και Ντιμπάλα κόντραρα σε σώματα, η φάση συνεχίστηκε και ο Ντιμπάλα μόνος από το πέναλτι έστειλε πολύ έξω την μπάλα. Στο 59ο λεπτό ο Ρονάλντο έκανε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να περνά λίγο άουτ και στο 66’ ο Κανσέλο από αριστερά σέντραρε όμορφα με το δεξί και ο Μάντζουκιτς με κεφαλιά ψαράκι στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-0.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Κιελίνι, Μπονούτσι, Κανσέλο, Ντε Σίλιο, Ματουϊντί, Πιάνιτς (82’ Τσαν), Μπεντανκούρ, Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα (72’ Ντάγκλας Κόστα), Ρονάλντο

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Μιράνδα, Ασαμόα, Βρσάλικο, Σκρίνιαρ, Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς, Ζοάο Μάριο (77’ Λαουτάρο Μαρτίνες), Γκαλιαρντίνι (70’ Κεϊτά Μπαλντέ), Πολιτάνο (58’ Βαλέρο), Ικάρντι