Πάτησε την Ρόμα και... είναι αγκαλιά με το Champions League!

Με εκπληκτική εμφάνιση στην Αιώνια Πόλη η Μπολόνια διέλυσε με 1-3 την Ρόμα και βρίσκεται πολύ κοντά στο να τσεκάρει το εισιτήριο για την κορυφαία διοργάνωση 5 στροφές πριν το φινάλε της Serie A.

Δεν σταματά την τρελή της πορεία σε μια ιστορική σεζόν η ομαδάρα του Τιάγκο Μότα, η οποία με το 1-3 σε βάρος της Ρόμα πέτυχε την 17η νίκη με την οποία πήγε στο +7 από τους 4ους, Giallorossi, και το +8 από την 5η, Αταλάντα, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο από αμφότερες. Πέντε παιχνίδια έμειναν στην Μπολόνια να υπερασπιστεί το πλεονέκτημα που με κόπο απέκτησε και να παίξει για πρώτη φορά στο Champions League.

Όλα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά αν ο Ελ Σαραουί έβαζε το πλασέ που έκανε ανενόχλητος μέσα από την περιοχή στο 9’, όμως δεν το έκανε και στο 14’ ο Ελ Αζουζί με εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι δοκάρι-και-μέσα έκανε το 0-1. Στο 20’ ο Σκορούσκι είπε «όχι» στον Παρέδες και η Μπολόνια απάντησε ξανά με γκολ, αυτή τη φορά στο 45’ με πλασέ του Ζίρκζε μέσα από την περιοχή για το 0-2 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ρόμα μπήκε όπως ακριβώς θα ήθελε. Με γκολ νωρίς, καθώς στο 55’ ο Αζμούν με τριπλή προσπάθεια από κοντά μείωσε σε 1-2, όμως η Μπολόνια δεν αγχώθηκε, κράτησε την ψυχραιμία της, κυκλοφορούσε υποδειγματικά την μπάλα και στο 65’ την έκρυψε με αντεπίθεση και ψηλοκρεμαστό τελείωμα κλάσης από τον Αλέξις Σαλεμάκερς με το οποίο έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων και διαμόορφωσε το τελικό 1-3.

Πηγή: sdna.gr