Πεντάρα η Πάρμα με χατ-τρικ Κορνέλιους!

Με τον Δανό φορ, Αντρέας Κορνέλιους, να μπαίνει αλλαγή και να βάζει τρία γκολ, η Πάρμα έκανε κομμάτια στο Enio Tardini και τη βύθισε στον υποβιβασμό (5-1).

Η φάση-κλειδί στο ματς έγινε στο 10' όταν ο επιθετικός των γηπεδούχων, Ρομπέρτο Ινγκλέζε, τραυματίστηκε και στη θέση του μπήκε ο Κορνέλιους, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ και καθάρισε το ματς με εντυπωσιακό τρόπο. Η Πάρμα πήρε το προβάδισμα στο 38' με τον Κούτσκα μετά το '1-2' με τον Κουλουσέβσκι, στο 42' ο Κορνέλιους έγραψε το 2-0 με κεφαλιά και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 ύστερα από την ασίστ του Ζερβίνιο. Στο ξεκίνημα της επανάληψης (50') ο Δανός ολοκλήρωσε το χατ-τρικ και στο 52' ο Πιναμόντι πέτυχε το γκολ της τιμής για την Τζένοα (4-1). Το τελικό 5-1 υπέρ των Crociati διαμόρφωσε στο 79' ο Κουλουσέβσκι.

Πηγή: Sdna.gr