Ο Σούσο κρατούσε το "κλειδί" (vid)

Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σούσο Φερνάντεζ στο 63ο λεπτό, ήταν αρκετή για να χαρίσει τη νίκη στη Μίλαν με 1-0 επί της Σπαλ για τη 10η αγωνιστική της Σέριε Α.

Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη 2η εντός έδρας νίκη τους και 4η στο φετινό πρωτάθλημα.

Η πρώτη νίκη του Πιόλι στον πάγκο των ροσονέρι ήρθε με πολύ κόπο και κρίθηκε στην λεπτομέρεια. Η Μίλαν ήταν και πάλι κακή, σπατάλησε το πρώτο μέρος, έχοντας μόλις μία καλή στιγμή με τον Καστιγέχο (12’) και χρειάστηκε μία σπουδαία επέμβαση του Ντοναρούμα σε προσπάθεια του Πετάνια (36’) για να μείνει ζωντανή και ήρεμη στο παιχνίδι.

Το γκολ του Τέο Ερνάντες (47’) ακυρώθηκε ως οφσάιντ, όμως οι ροσονέρι αύξησαν τον βαθμό πίεσης και βρήκαν το γκολ. Ένα υπέροχο φάουλ του Σούσο (63’) άφησε όρθιο τον Μπερίσα για το 1-0, με το ματς να γίνεται πολύ ανοιχτό στην συνέχεια, με τους γηπεδούχους να δίνουν μέτρα και χώρο, αλλά το σκορ να μην αλλάζει παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες.