Λέτσε – Τζένοα 2-2: «Αυτοκτονία» για τους Γενοβέζους

Η Τζένοα απέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων απέναντι στη Λέτσε, θα μπορούσε να έχει σβήσρι το ματς από το πρώτο ημίχρονο κι όμως απέτυχε να πάρει όλους τους βαθμούς, αφού το παιχνίδι ολοκλήρωσε στο ισόπαλο 2-2 με επαναφορά των γηπεδούχων στο Comunale Via del Mare. Με εννέα παίκτες έμειναν οι Γενοβέζοι στο φινάλε!

Τεράστιο πλήγμα είναι η σημερινή (8/12) ισοπαλία για τη Τζένοα στην προσπάθεια επιβίωσης στη μεγάλη κατηγορία, ειδικά από τη στιγμή που προηγήθηκε με δύο τέρματα.

Ο Γκόραν Πάντεφ στο 31ο λεπτό με τρομερό αριστερό σουτ από απόσταση βλέποντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα να είναι εκτός θέσης άνοιξε το σκορ, για να κάνει το 2-0 ο Κρισίτο στο 45' + 5' του πρώτου ημιχρόνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι!

Το ... εύκολο μεσημέρι που φαινόταν ότι θα έχει η ομάδα του Πιναμόντι μετατράπηκε σε τρομερά δύσκολο και ήρθε η ισοπαλία με δυο γκολ σε διάστημα δέκα λεπτών!

Ο Φάλκο στο 60ο λεπτό και ο Ταμπανέλι στο 70' έφεραν το ματς στα ίσια, με το δεύτερο γκολ να έρχεται έπειτα από την πρώτη αποβολή από πλευράς Τζένοα με τον Αγκουντέλο να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 69ο λεπτό.

Ο Γκόραν Πάντεφ, εκτός από το εκπληκτικό γκολ που πέτυχε, αποβλήθηκε με δύο κάρτες μέσα σε τέσσερα λεπτά, αφού, στο 73' και το 77' «κιτρίνιστηκε» δυο φορές για να οδηγηθεί στ' αποδυτήρια και να τελειώσει το ματς η ομάδα του με εννέα παίκτες.

Η Τζένοα παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού και μόνο κέρδος μπορεί να χαρακτηριστεί για τη Λέτσε αυτός ο βαθμός...

Πηγή: Gazzetta.gr