Τορίνο για Ευρώπη, ανάσα για Σαμπ!

Η Τορίνο λύγισε εντός την Μπολόνια (1-0) και βρίσκεται σε επαφή με την 6η θέση, ενώ η Σαμπντόρια έριξε πεντάρα στην Μπρέσια (5-1) και πήρε οξυγόνο παραμονής. Δύσκολα την SPAL η Φιορεντίνα (1-0).

Σε ένα ματς-ντέρμπι για την... έκπληξη και την Ευρώπη, η Τορίνο, που μεσοβδόμαδα απέκλεισε την Τζένοα στα πέναλτι στο Coppa Italia, λύγισε εντός έδρας την αντίσταση της Μπολόνια και πέρασε πάνω από Μίλαν και Νάπολι. Στην ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι ήταν αρκετό το γκολ του Μπερενγκέρ στο 11' έπειτα από γύρισμα του Μπελότι και σουτ του Ισπανού εξτρέμ ανάμεσα από πολλά σώματα. Η Μπολόνια είχε φάσεις με Πόλι και Παλάσιο στην επανάληψη αλλά το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Ανατροπή, πεντάρα, ανάσα για Σαμπ
Αν και βρέθηκε να χάνει από νωρίς από την Μπρέσια από την κεφαλιά του Τσανσεγιόρ (12') η Σαμπντόρια του Κλαούντιο Ρανιέρι είχε τον τρόπο να πάρει εμφατική νίκη με 5-1 και ανάσα. Στο 34' ο Λινέτι με αριστερό σουτ ισοφάρισε και στο 43' έκανε τη σέντρα και ο Γιάνκτο με σκαστό αριστερό το 2-1. Η επανάληψη είχε ακόμα τρία γκολ για τους Γενοβέζους. Στο 69' ο Κουαλιαρέλα με πέναλτι ανέβασε το σκορ στο 3-1 και στο 77' με κοντινή κεφαλιά ο Καπράρι έγραψε το 4-1. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις με όμορφη λόμπα ο Κουαλιαρέλα.

Τα κατάφερε η Φιορεντίνα
Την προηγούμενη αγωνιστική η Φιορεντίνα είχε δεχθεί στο 94' την ισοφάριση από την Μπολόνια, όμως τώρα κατάφερε να πάρει νίκη 1-0 σε βάρος της 20ής της Serie A, SPAL, μια νίκη που ήταν πρώτη του Μπέπε Ιακίνι στoν πάγκο. Φάσεις είχαν και οι δύο ομάδες, όμως οι Viola σκόραραν στο 82' έπειτα από κόρνερ και κεφαλιά του σέντερ-μπακ, Πετσέλα, η οποία κόντραρε.

Πηγή: Sdna.gr