Φιορεντίνα - Αταλάντα 2-1: Παλικαρίσια πρόκριση!

Αν και αγωνίστηκαν για περίπου 25 λεπτά με παίκτη λιγότερο, οι Βιόλα πήραν νίκη-πρόκριση με 2-1 κόντρα στην Αταλάντα και πέρασαν στους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας

Εκεί τους περιμένει η Ιντερ, η οποία θα υποδεχτεί τη Φιορεντίνα την Τετάρτη 29 Ιανουαρίου σε μονό νοκάουτ ματς.

Η ομάδα του Μπέπε Ιακίνι, ο οποίος ανέλαβε εδώ και μερικές ενδομάδες, προηγήθηκε στο 11' με το πρώτο γκολ του Πάτρικ Κουτρόνε με τη φανέλα των Βιόλα, αφού η μεταγραφή του από τη Γουλβς είχε ολοκληρωθεί μόλις πριν από λίγες μέρες. Ο φορμαρισμένος Ιλιτσιτς ισοφάρισε στο 67' για την Αταλάντα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα η Φιορεντίνα έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Πετσέλα με δεύτερη κίτρινη για "θέατρο".

Ωστόσο, ο σύλλογος από τη Φλωρεντία με γκολ του δεξιού μπακ, Λιρόλα, στο 84' πανηγύρισε τη νίκη-πρόκριση στους "8".