Πρόκριση για τη Νάπολι σε ματσάρα στο Σαν Πάολο

Σε μονό ματς στον Νότο κρίθηκε το ποια ομάδα θα περάσει στους «4» του Κυπέλλου και θα βρει μπροστά της σε διπλά ματς μια εκ των Ιντερ/Φιορεντίνα. Αυτή ήταν η Νάπολι του Τζενάρο Γκατούζο που επιβίωσε από μια σκληρή μάχη στο γήπεδο της και άφησε πίσω το αρνητικό σερί στην Serie A, στο πλαίσιο της οποίας σε λίγες μέρες υποδέχεται την Γιουβέντους.

Στο πρώτο μέρος έγινε χαμός.  Μόλις στο 2’ άνοιξε το σκορ η Νάπολι, όταν ο Ινσίνε με ατομική ενέργεια από αριστερά απέφυγε δύο και πλάσαρε από δύσκολη γωνία και στο 9’ η Λάτσιο πήρε πέναλτι για μαρκάρισμα του Χισάι στον Καϊσέδο έπειτα από επέμβαση του Στρακόσα σε σουτ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Ο πρώτος σκόρερ όλης Ευρώπης όμως, Τσίρο Ιμόμπιλε, γλίστρησε στην εκτέλεση, βρήκε την μπάλα και με τα δύο πόδια χάνοντας τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε πλήγμα για τους Partenopei καθώς ο Χισάι είδε δεύτερη κίτρινη για αχρείαστο φάουλ στον Ιμόμπιλε, όμως η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στη συνέχεια για αυστηρή κόκκινη στον Λουκάς Λέιβα της Λάτσιο. Η τιμωρία των δύο ισχύει μόνο για τον επαναληπτικό.

Στην επανάληψη, αφού Ιμόμπιλε και Κορέα είχαν μακρινά σουτ στον Οσπίνα, οι ομάδες είχαν τρία δοκάρια. Πρώτα ο Στρακόσα απέκρουσε στο αριστερό δοκάρι την κεφαλιά του Μίλικ, στη συνέχεια το βόλε του Ιμόμπιλε τράνταξε το σίδερο και ξανά η Νάπολι ήταν άτυχη στην προσπάθεια του Μάριο Ρουί για να μείνει το 1-0 μέχρι το τέλος.
Πηγή: sdna.gr