Γιουβέντους - Ρόμα 3-1: Άνετη πρόκριση

Η Γιουβέντους 'έστειλε' την Ρόμα από το ημίχρονο (3-1) και περιμένει στα ημιτελικά του Coppa Italia μια εκ των Μίλαν/Τορίνο. Ξανά γκολ ο Ρονάλντο.

Εβδομάδες μετά το διπλό στο Olimpico (1-2) για την Serie A, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι νίκησε ξανά τους Giallorossi, αυτή τη φορά εντός έδρας και για το Κύπελλο. Οι Τορινέζοι είδαν τον Ρονάλντο να κάνει το 4x4 στο νέο έτος και με 3-1 ξεπέρασαν από το πρώτο 45 την όποια αντίσταση της Ρόμα και περιμένουν τον αντίπαλό τους για να παίξουν μαζί του διπλά ματς στα ημιτελικά.

Αν και η Ρόμα φάνηκε να ξεκινά καλά, οι Bianconeri σκόραραν στην κόντρα στο 26' όταν ο Ιγουαΐν έδωσε στην κόντρα στον Ρονάλντο και εκείνος με διαγώνιο αριστερό έκανε το 1-0 με το 13ο γκολ του στα τελευταία 10 ματς. Η Γιούβε πέτυχε ακόμα δύο γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους, καθώς στο 38' ο Μπετανκούρ ξεκίνησε τη φάση και αφού πήρε απόπ τον Ντάγκλας Κόστα με ωραία ενέργεια και τελείωμα έγραψε το 2-0 και στις καθυστερήσεις ο Μπονούτσι με κεφαλιά έπειτα από νέα ασίστ από τον Ντάγκλας Κόστα, ανέβασε το σκορ στο 3-0.

Η επανάληψη ξεκίνησε με το δοκάρι του Ιγουαΐν με κεφαλιά στο 48' και δύο λεπτά μετά η Ρόμα μείωσε. Ο Τσενγκίζ Ουντέρ με τρομερό αριστερό έσπασε το οριζόντιο, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Μπουφόν και πήγε στα δίχτυα του για το 3-1, το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε.

Πηγή: Sdna.gr