Σαμπντόρια - Φιορεντίνα 1-5: Τρομεροί Βιόλα!

Η Φιορεντίνα έκανε... πλάκα στην Σαμπντόρια, τη διέλυσε με το «εκκωφαντικό» 1-5 και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Η κατάσταση ήταν... tres apelpistic για την Φιορεντίνα, η οποία τις τελευταίες αγωνιστικές πήγαινε από το κακό στο χειρότερο κι από κει στο αγωνιστικά χείριστο. Αποτέλεσμα της κακής της κατάστασης ήταν να φτάσει να φλερτάρει με τη διακεκαυμένη ζώνη του υποβιβασμού. Έτσι, το σημερινό ματς με την (επίσης ευρισκόμενη σε δύσκολη θέση) Σαμπντόρια έμοιαζε με παιχνίδι ποδοσφαιρικής ζωής και θανάτου.

Και οι «Βιόλα» παρουσιάστηκαν απολύτως έτοιμοι να σταθούν στο ύψος των απελπιστικών περιστάσεων: μόλις στο 8΄ ο Θόρσμπι με αυτογκόλ «έγραψε» άθελά του το 0-1, για ν' ακολουθήσει εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βλάχοβιτς ένα δεκάλεπτο αργότερα και το 0-2. Στο 39΄ ο Κιέζα και πάλι από την άσπρη βούλα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3, με τους γηπεδούχους να μένουν με 10 παίκτες (αποβολή Μούρου).

Ο Μπαντέλι... ζήλεψε και άφησε τους φιλοξενούμενους επίσης με 10 παίκτες, όμως η «βροχή» γκολ συνεχίστηκε: Βλάχοβιτς στο 57΄ και Κιέζα στο 78΄ διαμόρφωσαν το 0-5, για να σημειώσει το γκολ της όποιας τιμής ο Γκαμπιαντίνι στις καθυστερήσεις και να διαμορφώσει το τελικό 1-5.

Μ' αυτό το τρίποντο η Φιορεντίνα πήγε στους 28 βαθμούς και ατενίζει ελαφρώς πιο αισιόδοξα το μέλλον, την στιγμή που η Σαμπντόρια έμεινε στους 23 και μόλις στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Για κάτι τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει η λέξη «ζόρια»...

Πηγή: Sdna.gr