Με ανατροπή η Νάπολι!

Αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο, η Νάπολι πέρασε από το Mario Rigamonti κόντρα στην Μπρέσια (1-2) και συνεχίζει την προσπάθεια να σώσει κάτι από τη σεζόν.

Δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη για το πρωτάθλημα [τρίτη μαζί με το 0-1 στο Κύπελλο με την Ιντερ] πέτυχε η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, η οποία βρήκε τον τρόπο να γυρίσει το ματς σε λίγα λεπτά στο δεύτερο μέρος και να περάσει στην 8η θέση της Serie A έχοντας ματς περισσότερο. Παρέμεινε 19η και μακριά από τη θέση παραμονής η Μπρέσια του Τζίτζι Ντι Μπιάτζιο.

Αφού ο Μέρτενς είχε δοκάρι νωρίς, στο 26' με κεφαλιά του Τσάνσεγιορ μετά το κόρνερ του Τονάλι άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι, που κράτησαν το 1-0 για τα πρώτα 45'. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους όμως οι Partenopei γύρισαν την κατάσταση. Στο 49' έπειτα από καθαρό χέρι του Ματέγιου ο Ινσίνιε έκανε το 1-1 με πέναλτι και μόλις πέντε λεπτά μετά με μια ζωγραφιά με το αριστερό, ο Φαμπιάν Ρουίθ, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Γκατούζο καθώς το 1-2 έμελλε να μείνει μέχρι το τέλος.

Πηγή: sdna.gr