Νίκη-θρίλερ με «άσφαιρο» Ρονάλντο (video)

SERIE A’-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΙΕΒΟ-ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: 2-3

Γήπεδο: Μαρκ Αντόνιο Μπεντεγκόντι

Διά πυρός και σιδήρου πέρασε η Γιουβέντους από την έδρα της Κιέβο, νικώντας με 3-2 με ανατροπή και με γκολ στο 90+3’. Και όλα αυτά στο ντεμπούτο του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η Γιουβέντους μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ ο Κιελίνι γύρισε με κεφαλιά στο πέναλτι και ο Κεντίρα με σουτ άνοιξε το σκορ, Στο 9’ ο Κανσέλο πιεζόμενος έχασε απίθανη ευκαιρία εξ επαφής, ενώ στο 15’ το μακρινό σουτ του Ραντοβάνοβιτς πέρασε ελάχιστα άουτ. Λίγο έξω πέρασε και το σουτ του Ρονάλντο στο 18’ ενώ στο 30’ ο Ρονάλντο έπιασε με τη μία το σουτ από δύσκολη θέση κι έστειλε την μπάλα  μόλις έξω. Στο 33’ ο Κόστα έπιασε όμορφο σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο και στο 38’ ο Τζιακερίνι σέντραρε από αριστερά και ο Στεπίνσκι με κεφαλιά έφερε στα ίσα το σκορ.

Η Κιέβο μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 54’ ο Κανσέλο έκανε πέναλτι στον Τζιακερίνι ο όποιος το εκτέλεσε κι έγραψε το 2-1. Στο 61’ ο Σορεντίνο μπλόκαρε την κεφαλιά του Ρονάλντο, ο οποίος στο 66’ έπιασε όμορφο σουτ και είδε τον πρώην κίπερ της ΑΕΚ να του λέει ξανά όχι. Τρία λεπτά μετά, ο Κατσιατόρε πρόλαβε σωτήρια τον Πορτογάλο σταρ και τελικά στο 75’ μετά από κόρνερ, ο Μπονούτσι με κεφαλιά έκανε το 2-2 (βρήκε την μπάλα και ο Μπάνι).

Δύο λεπτά μετά, ο Σορεντίνο σταμάτησε δύσκολα το φάουλ του Ρονάλντο από πλάγια θέση και στο 87’ ο Μάντζουκιτς σκόραρε αλλά ο ρέφερι μετά από τη χρήση του VARακύρωσε το γκολ σωστά για φάουλ πάνω στον Σορεντίνο.

Ο Σορεντίνο έγινε αλλαγή κα ι στο 90+3’ ο Σάντρο έκανε από αριστερά το γύρισμα και ο Μπερναρντέσκι με κοντινή προβολή έγραψε το 2-3.

ΚΙΕΒΟ: Σορεντίνο (90+1’ σέμπερ), Ροσετίνι, Τόμοβιτς, Κατσιατόρε, Μπάνι, Χετεμάι (78’ Όμπι), Ριγκόνι, Ραντοβάνοβτς, Τζιακερίνι, Ντεοπάολι, Στεπίνσκι (69' Τζόρτζεβιτς)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κανσέλο, Σάντρο, Πιάνιτς, Κεντίρα (84’ Τσαν), Κουαδράδο (56’ Μπερναρντέσκι), Ντιμπάλα, Ρονάλντο, Ντάγκλας Κόστα (65’ Μάντζουκιτς)

Aπό: aek365.gr