Ανόρθωση: «Έριξε» πεντάρα στην Καρμιώτισσα, «κέρδισε» Ουάρντα και Μότη!

Σε φιλικό προετοιμασίας στο Αντώνης Παπαδόπουλος η Ανόρθωση επικράτησε 5-1 της Καρμιώτισσας. Και τα έξι τέρματα της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του ο Αμρ Ουάρντα.

Ο Αιγύπτιος εξτρέμ σημείωσε δύο τέρματα και έκλεψε τις εντυπώσεις, όπως και ο 17χρονος Αναστάσης Μότης, ο οποίος άνοιξε το σκορ. Λουκά και Πόποβιτς πέτυχαν τα άλλα δύο γκολ για τον σύλλογο της Αμμοχώστου, ενώ ο αντίστοιχος των Πάνω Πολεμιδιών είχε μειώσει σε 4-1 με τον Γεμπλί.

Θυμηθείτε το Live της αναμέτρησης από το Sportime:
1' Σέντρα στον αγώνα!
4′ Σέντρα του Κορέια, κεφαλιά του Μότη, λίγο άουτ.
24′ Γυριστό του Κατσαράβα, πάνω από την εστία του Καϊρίνου.
27′ Εντός περιοχής σουτ του Συλβέστρου, άστοχο.
40′ Σέντρα του Μότη, σουτ στην κίνηση ο Πόποβιτς, μπλοκάρει ο Καϊρίνος.
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Αλλαγή για την Ανόρθωση: Ουάρντα αντί Νινούα.

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος
50′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Από πάσα του Ράσιτς ο Ορφανίδης έφυγε απέναντι από τον Τζουρ, που τον νίκησε και απομάκρυνε σε κόρνερ.
54′ Σουτ του Ουάρντα, έδιωξε ο Καϊρίνος.
57′ Κεφαλιά του Κατσαράβα από πολύ καλό σημείο, πάνω από την εστία.
58′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, διπλή. Ο Τζουρ αρχικά έβγαλε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ράσιτς, που πήρε το ριμπάουντ και έκανε το σουτ ενώ ήταν στο έδαφος, για λίγο έξω.
61′ Κεφαλιά του Κατσαράβα μετά από εκτέλεση κόρνερ, στο δοκάρι.
63′ ΓΚΟΛ! 1-0 Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Ασίστ του Κατσαράβα, πλασέ του Μότη απέναντι από τον Καϊρινο, η μπάλα στα δίκτυα.
64′ ΓΚΟΛ! 2-0 Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Από λάθος του Καϊρίνου κλέβει ο Χούσμπαουερ, ο Πόποβιτς στρώνει στον Ουάρντα που σε κενή εστία διπλασιάζει τα τέρματα της Ανόρθωσης.
67′ ΓΚΟΛ! 3-0 Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Από το ύψος της περιοχής και πλάγια θέση ο Ουάρντα με δυνατό σουτ νικά τον Καϊρίνο.
84' ΓΚΟΛ! 4-0 Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Εκτός περιοχής σουτ του νεοεισελθόντος Λουκά, η μπάλα φεύγει από τα χέρια του Καϊρίνου και κυλά στα δίχτυα του
85' ΓΚΟΛ! 1-4 Η ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ! Ασίστ του Χριστοφή, ο Γεμπλί με δυνατό σουτ εντός περιοχής μειώνει
91' ΓΚΟΛ! 5-1 Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Με σουτ μέσα από την περιοχή ο αμαρκάριστος Πόποβιτς διαμορφώνει το τελικό 5-1