Έβγαλε αδυναμίες και έχασε από την ΑΕΚ η Ομόνοια

Η Ομόνοια γνώρισε εντός έδρας φιλική ήττα από την ΑΕΚ Αθηνών με 0-2. Οι πράσινοι δεν πραγματοποιήσαν καλή εμφάνιση, σε σχέση με τους φιλοξενούμενους. Αρκετές οι αδυναμίες τις οποίες πρέπει να βελτιώσει ο Λένον ενόψει επίσημων υποχρεώσεων.

Η ΑΕΚ μπήκε αρκετά δυνατά και στο 11ο λεπτό είχε δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Τσούμπερ. Τελικά, το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 21ο λεπτό. Ο Πινέδα ελευθερώθηκε εκτός περιοχής και με δυνατό σουτ νίκησε τον Φαμπιάνο για το 0-1. Στο τελευταίο 5λεπτο του πρώτου ημιχρόνου, η Ομόνοια ανέβασε απόδοση και θα μπορούσε σε 3 καλές στιγμές που είχε, δύο με Μπρύνο και μια με Κακουλλή, να έφερνε τον αγώνα στα ίσια. Τελικά αυτό δεν έγινε και το 0-1 ήταν το αποτέλεσμα που συνόδευσε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο 65ο λεπτό η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχή της Ομόνοιας, έκανε το δυνατό πλασέ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Φαμπιάνο για το 0-2.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ πήρε τη φιλική νίκη. Οι πράσινοι έδειξαν ότι χρειάζονται δουλειά ακόμη ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων.

Η εξέλιξη του αγώνα:
Έναρξη αγώνα.
10' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τσούμπερ, η μπάλα χτυπά στο δοκάρι.
15' Έγινε ένα σουτ από παίκτη της ΑΕΚ εντός περιοχής, κόντραρε η μπάλα και απομακρύνθηκε ο κίνδυνος για την εστία του Φαμπιάνο.
18' Σουτ από τον Παπουλή, πάνω από την εστία της ΑΕΚ η μπάλα.
21' ΓΚΟΛ 0-1 η ΑΕΚ. Ο Πινέδα με σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Φαμπιάνο δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.
27' Σουτ από τον Γκατσίνοβιτς, πέφτει και μαζεύει ο Φαμπιάνο.
40' Ο Αραούχο από πολύ κοντά, δεν βρίσκει την μπάλα και χάνεται η ευκαιρία για την ΑΕΚ.
41' Διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Κακουλλής από κοντά δεν μπορεί να νικήσει τον κίπερ της ΑΕΚ, στην επαναφορά ο Στάνκοβιτς απόκρουσε και το σουτ του Μπρούνο που ακολούθησε.
43' Άλλη μια τελική για την Ομόνοια. Ο Μπρούνο έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα πήγε πάνω από την εστία της ΑΕΚ.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος καθυστέρησης.
Τέλος ημιχρόνου.
Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
-54' Ο Λοΐζου στη θέση του Μπάρκερ.
55' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ο Πινέδα μπήκε στην περιοχή της Ομόνοιας, έκανε το πλασέ όμως ο Φαμπιάνο πραγματοποίησε μια σπουδαία απόκρουση.
61' Σάββα και Μάταβζ στον αγώνα, Κακουλλής και Παπουλής εκτός.
65' ΓΚΟΛ 0-2 η ΑΕΚ. Ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχής της Ομόνοιας και με δυνατό πλασέ νίκησε τον Φαμπιάνο διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.
67’ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Γιούστε και Χαραλάμπους αντί Μίλετιτς και Μιξ.
70' Στον αγώνα και ο Ψάλτης, έξω ο Μάθιους.
82' Λέτσιακς εκτός, Παναγιώτου στον αγωνα.
Δεν μπορεί να δώσει καλό ρυθμό στον αγώνα η Ομόνοια, συνεχίζει να είναι καλύτερη η ΑΕΚ.