Ξανατράβηξε πεντάσφαιρο!

Ήταν το ξεκάθαρο φαβορί στα χαρτιά και φρόντισε να το επιβεβαιώσει με εμφαντικό τρόπο και στο γήπεδο! Ο Απόλλωνας νίκησε με 5-0 την ΕΝΠ (που δέχτηκε για δεύτερη φορά σε τέσσερις αναμετρήσεις πέντε γκολ) στο εξ αναβολής παιχνίδι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος, έκανε το τρία στα τρία (με δεύτερη πεντάρα μάλιστα μετά το ματς απέναντι στην Πάφο) και πλέον στρέφει την προσοχή του στον αγώνα της ερχόμενης Πέμπτης (4/10) κόντρα στη Μαρσέιγ για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Καραγιόλ, Περέιρα και Μπρου (παρθενικό γκολ με τους κυανόλευκους για τους δύο Αφρικανούς διεθνείς, τέρμα για τρίτο σερί ματς πρωταθλήματος για τον Αργεντινό) φρόντισαν να καθαρίσουν από το πρώτο μέρος το παιχνίδι για τους γηπεδούχους, με τον Μπρου να σκοράρει και στα πρώτα στάδια του δεύτερου μέρους και τον Παπουλή να κλείνει τον χορό των γκολ στο 79’.

Θυμηθείτε εδώ τη γραπτή περιγραφή της αναμέτρησης.

Ολοκληρωτική κυριαρχία
Ο Απόλλωνας ήταν το απόλυτο αφεντικό στο πρώτο μέρος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, αφού με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου είχαν ήδη φτιάξει τέσσερις μεγάλες φάσεις με τους Στυλιανού, Περέιρα, Μάγκλιτσα (τις προσπάθειες των οποίων σταμάτησε ο Κλέιμαν) και ξανά τον Αργεντινό (που αστόχησε από εξαιρετική θέση με κεφαλιά στην κορυφαία ευκαιρία μέχρι εκείνο το σημείο). Ο Κλέιμαν ήταν ξανά σε ετοιμότητα και σταμάτησε το όμορφο φαλτσαριστό πλασέ του Παπουλή στο 18’, όμως στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου τα γκολ των γηπεδούχων ήρθαν μαζεμένα.

Την άρχη έκανε ο Καραγιόλ, που άνοιξε το σκορ στο 27’ με ένα τρομερό γκολ που θέτει ήδη υποψηφιότητα για το βραβείο του καλύτερου γκολ της χρονιάς. Ο εξτρέμ από την Γκάμπια έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ που είχε και τη δύναμη και τα φάλτσα που χρειαζόταν για να αφήσει ακίνητο τον αντίπαλο τερματοφύλακα, παρά το γεγονός ότι το εξαπέλυσε από πολύ μακρινή απόσταση. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μάγκλιτσα σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Περέιρα που πλάσαρε στο κενό τέρμα από τη μικρή περιοχή, ενώ στο 40’ ο Μπρου με όμορφο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άφησε ξανά άγαλμα τον Κλέιμαν για το 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν παθητικό ρόλο σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου, μετέφεραν την μπάλα στο επιθετικό τρίτο σε ελάχιστες περιπτώσεις και έγραψαν τη μοναδική τους τελική προσπάθεια στο 20’, με τον Βάλε να μπλοκάρει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το εκτός περιοχής σουτ του Φράγκου.

Δεν έριξε στροφές
Ο Απόλλωνας δεν κατέβασε ταχύτητα και μπήκε με φόρα και στο δεύτερο μέρος, κάνοντας τέσσερα τα γκολ του στο 49’ με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρου και βρίσκοντας άλλη μια σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρει ξανά με τον Σκέμπρι στο 51’. Ο Μπρου απείλησε ξανά με τον ίδιο τρόπο που είχε πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 56’, όμως αυτή τη φορά ο Κλέιμαν βρήκε τρόπο να αντιδράσει, ενώ ο Σκέμπρι έστειλε άουτ ένα πλασέ από πολύ καλή θέση τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Καραγιόλ έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 68’ όταν το πλασέ που έπιασε στην κίνηση σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο Μάγκλιτσα αστόχησε στο 74’ από πλάγια θέση μετά από ωραία κάθετη πάσα του Παπουλή. Το 5-0 έγινε τελικά στο 79’ με πλασέ του Παπουλή και παρά το γεγονός ότι ο Απόλλωνας βρέθηκε μια κλωστή από το έκτο γκολ, ο Μέρτακκας έκοψε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Μάγκλιτσα στην τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα στο 83'.

Συνθέσεις

Απόλλωνας: Βάλε, Στυλιανού, Μπρου, Ρομπέρζ, Σουμά, Σακέτι (46’ Ουεντραόγκο), Μάρκοβιτς (46’ Σκέμπρι), Περέιρα (63’ Ψύχας), Καραγιόλ, Παπουλής, Μάγκλιτσα.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Κουμής, Γ. Κολοκούδιας, Ζάρατε (67’ Ελευθερίου), Παύλου (87’ Ξιούρος), Κοσμά, Ουντότζι, Ολίβα, Μέρτακκας, Νικολάου, Φράγκος (78’ Θ. Κολοκούδιας).