Οι σωτήριες επεμβάσεις του Τσιλιγγίρη (vid)

Ο Απόστολος Τσιλιγγίρης αποτελεί το νέο μεταγραφικό απόκτημα του ΑΠΟΕΛ. Αποκτήθηκε ως επένδυση, όμως, ο 20χρονος Ελλαδίτης θα παλέψει για να κερδίσει θέση βασικού, όσο δύσκολο και αν φαντάζει τη δεδομένη στιγμή.

Ο Τσιλιγγίρης είναι άπειρος τερματοφύλακας, όμως, έδειξε κάποια καλά στοιχεία στα τρία παιχνιδια που έπαιξε στον Άρη Θεσσαλονίκης την τρέχουσα (στην Ελλάδα) περίοδο.

Ο Θρακιώτης τερματοφύλακας πραγματοποίησε από... σπόντα το ντεμπούτο του στους κίτρινους. Στον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης αποβλήθηκε στο τελευταίο λεπτό ο Έχμαν και με τον Κουέστα τραυματία, ο 20χρονος πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια και με σωτήρια επέμβαση στην επόμενη φάση, χάρισε τη νίκη στον Άρη με 2-1.

Η πρώτη του εμφάνιση ως βασικός ήρθε την επόμενη αγωνιστική (11η), στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ και είχε πολύ καλή παρουσία, με αποκορύφωμα τις συνεχόμενες επεμβάσεις στις καθυστερήσεις (1-1).

Η τελευταία του παρουσία με τα γάντια του Άρη ήταν στη 12η αγωνιστική στο «Κλεάνθης Βικελίδης» κόντρα στη Λαμία. Ο Τσιλιγγίρης δέχθηκε δυο γκολ από το γνωστό μας Τουράμ, αλλά το ένα ακυρώθηκε από το VAR, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης απλά να ισοφαρίζει και να παίρνει το βαθμό.

Άρης - Λαμία 1-1

Άρης-Αστέρας Τρίπολης 2-1