Σαντίκ λαμπρός την οδηγεί!

Με τον Μπεράτ Σαντίκ να συνεχίζει στους ίδιους ρυθμούς, η Δόξα νίκησε με 2-1 την ΕΝΠ και πήρε τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Φινλανδός σημείωσε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων και έφτασε αισίως τα εφτά γκολ.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό στο ξεκίνημα με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και τις δύο ομάδες να βρίσκουν καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ. Η ΕΝΠ είχε την υπεροχή και πλησίασε στο γκολ με τους Πίττα, Ρασμούσεν και Ζάρατε σε 8’, 10’ και 22’ αντίστοιχα. Η Δόξα είχε τις δικές της καλές στιγμές στο 10’ και το 15’ με τους Ζατλ και Ασαμόα. Στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου, ωστόσο, ο ρυθμός έπεσε και μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο δεν καταγράφηκε άλλη ευκαιρία.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με γρήγορο γκολ για τους γηπεδούχους, με τον Σαντίκ να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι μετά από παράβαση που σφυρίχτηκε για χέρι του Μαϊσουράτζε. Το παιχνίδι ήταν μέτριο και οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ελάχιστες, όμως η ΕΝΠ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Ρόου στο 71’, δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο παιχνίδι αντί του Ενόχ. Η Δόξα στο 78’ έχασε διπλή ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Κλέιμαν να αντιδρά σωστά, όμως στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαντίκ σκόραρε ξανά και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Συνθέσεις

Δόξα: Γκρέμσλ, Περέιρα, Ευσταθίου, Μουκτάρης, Σαντίκ, Παπαφώτης (85’ Παβλόφ), Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Χατζηβασίλης (61’ Κάρλος), Ζατλ (70’ Τίνκου), Μιτρέα.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα, Ενόχ (70’ Ρόου), Ζαράτε, Χαμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Αγγελή, Ρασμούσεν (86’ Σερμπάκοφ), Κυριάκου, Μαϊσουράτζε, Πίττας (86’ Κολοκούδιας).