Κέρδισε Ερμή και... κούραση η ΑΕΚ!

Ομαλή η μετάβαση για την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, που μετά την ήττα από τη Λεβερκούζεν στη Γερμανία, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Αυτή τη φορά φεύγει από το στάδιο «Αμμόχωστος» με νίκη 2-1 εις βάρος του Ερμή, συνεχίζοντας αήττητη στο πρωτάθλημα με 7 βαθμούς. Ιγκόρ Γκονζάλεζ (14’) και Ακοράν (66’) οι σκόρερ για την ΑΕΚ, ο κεντρικός αμυντικός Κουατσίκα ήταν αυτός που σκόραρε από στημένη φάση για τον Ερμή. Η ΑΕΚ θα εκμεταλλευτεί την διακοπή κυρίως για λόγους ξεκούρασης αφού οι ποδοσφαιριστές έδωσαν αρκετές δυνάμεις τις προηγούμενες ημέρες και στο Σουπερ Καπ και στην Ευρώπη.

ΕΔΩ το πως εξελίχθηκε το παιχνίδι

Εικόνα αγώνα:
Από δύο στημένες φάσεις και γκολ μετά από εκτελέσεις κόρνερ, πήγαν στην ανάπαυλα Ερμής και ΑΕΚ στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Γκονζάλεζ στο 14ο λεπτό και ο Ερμής απάντησε τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Καουτζίκα για το 1-1 του πρώτου 45λεπτου.

Η ΑΕΚ μπήκε αρκετά δυναμικά στο παιχνίδι παρά την κούραση που είχε από το παιχνίδι της προηγούμενης Πέμπτης με την Μπάγερ Λεβερκούζεν, εντούτοις ο Καταλά στο 6' του αγώνα είχε την πρώτη καλή στιγμή, το πλασέ του όμως σταμάτησε στον Γκουλόν και έφυγε σε κόρνερ, ενώ με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου ήρθε απάντηση από τον Ερμή με το επικίνδυνο σουτ του Μαρτίνιουκ και τον Τόνιο να διώχνει με τα ακροδάχτυλα.

Όταν πήραν μπρος οι μηχανές, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν πίεση και αυτό φαινόταν, ήθελαν να είναι κυρίαρχοι σε όλες τις γραμμές και το κατάφεραν, αφού ο Ερμής δυσκολευόταν αρκετά στο να πλησιάσει τον Τόνιο.

Στο 14' η ΑΕΚ ευτύχησε να σκοράρει πρώτη μέσα από μία στημένη φάση και έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Χέφελ, ο Τρισκόφσκι έκανε πισινή κεφαλιά και ο Γκονζάλεθ με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Δεν τα παράτησε και μέχρι το πρώτο ημίωρο μπορούσε και για ένα δεύτερο γκολ με τον Τομάς και τον Τρισκόφσκι.

Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους έφερε και την ισοφάριση από πλευράς Ερμή, πάλι από κόρνερ, με κεφαλιά του Καουτσίκα και μετά από άτσαλη απομάκρυνση από τον Τομάς.

Με το πολύ δυνατό σουτ του Γιάννου από τα δεξιά, άρχισαν οι φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Ερμής απάντησε δις με τους Ντεβέσα και Ντε Μέλο. Το σουτ του πρώτου δεν είχε καλή κατάληξη, ενώ το τετ α τετ του δεύτερου με τον Τόνιο, βρήκε νικητή τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Στην πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο β’ μέρος η ΑΕΚ σημείωσε δεύτερο γκολ. Σέντρα από τον Τέτε από τα αριστερά μετά από συνεργασία με τον Ιωάννου, ο Ακοράν έγινε δέκτης της μπάλας και την έστειλε κάτω από τα πόδια του Αραμπατζή για το 1-2. Το γκολ έδωσε ζωντάνια στο παιχνίδι της ΑΕΚ σε σχέση με την ομάδα της Αραδίππου που αποσυντονίστηκε πλήρως.

Ερμής: Αραμπατζής, Γκουλόν, Βελκόφ, Πουτζουρής, Μαρτίνιουκ, Φυλακτού, Κουατσίκα, Κιπιάνι, Δημητρίου (53’ Κατσιατής), Μαλόν (37’ Ντεβέσα), Ντε Μέλο (66’ Ψάλτης)

ΑΕΚ: Τόνιο, Ιγκόρ Σίλβα, Καταλά, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Ακοράν, Τομάς (87’ Μόισοφ), Τρισκόφσκι (59’ Τέτε), Χέφελ, Κάσες (9’ Τρουγιόλς), Γιάννου