Φιλική πράσινη ανατροπή

Αν και βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη από το πρώτο ημίχρονο, η Ομόνοια κατάφερε να νικήσει τον Ερμή με 3-2 σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο ΓΣΖ.

Το σκορ άνοιξε από νωρίς όταν ο Μεχίας υπέπεσε σε μεγάλο λάθος στο 4’ επιτρέποντας στον Μαύρου να δώσει προβάδισμα στον Ερμή, το οποίο διπλασιάστηκε στο 33’ με τον Χριστοδούλου.

Η Ομόνοια είχε δοκάρι στο 44’ με τον Μανρίκε όμως στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε πιο αποτελεσματική και χάρη τα γκολ των Ντέρμπισαϊαρ με πέναλτι και Μόντες στο 50’ και το 75 αντίστοιχα, έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ενδιάμεσα, ο Άγγλος επιθετικός είχε αστοχήσει σε άλλη μια εκτέλεση από τα 11 βήματα. Η ανατροπή ήρθε στο 87’ με τον Άλεξ Σοάρες, που διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Ο Χουάν Κάρλος Ολίβα βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που τον χρειάζονταν, προκειμένου να είναι έτοιμοι να προσφέρουν με την επανέναρξη του πρωταθλήματος.

*Δείτε εδώ το παιχνίδι, όπως μεταδόθηκε μέσω live streaming.

Συνθέσεις:

Ερμής: Φιρινίδης, Ντίντακ, Κουατζίκα, Εμπαλό, Χριστοδούλου, Μπανούσης, Πηλέας, Μαύρου, Κιπιάνι,  Πουτζουρής, Ταραλίδης

Ομόνοια: Μεχία, Ενρίκες (Τζιωνής 71'), Γκαφούρ, Μανρίκε (Λόπεθ 46'), Κατελάρης (Πρτσέ 46'), Λόρα (Φώτη 71'), Λόε (Σοάρες 46'), Γκόμεθ, Ζίβετς (Εντρένα 46'), Αλμπίν (Μόντες 46'), Ντάρμπισαιρ (Γκρίνιτς 65')