Πήρε την φιλική νίκη με Κλωναρίδη

Με γκολ του Κλωναρίδη στο 51ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ πήρε την φιλική νίκη κόντρα στην ΑΕΚ στο ΓΣΠ. Αφού προηγήθηκε το λάθος στην άμυνα με τον Μοϊσοφ στη συνέχεια Τάμαρι, Ζαχίντ και Κλωναρίδης συνεργάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Τόνιο.

Δείτε ΕΔΩ το Live του αγώνα.

Μπορεί τα φιλικά να είναι για τους προπονητές ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ δεν είδαν κάτι το οποίο να τους άρεσε. Μπορεί οι δυο ομάδες να μην κινδύνευσαν στην άμυνα τους αλλά από την άλλη δεν απείλησαν μπροστά στις δυο εστίες.

Γεγονός που δεν άρεσε ούτε στον Μαρίνο Ουζουνίδη αλλά και ούτε στον Νταβίντ Κανέδα.

Τρεις φάσεις όλες και όλες στα πρώτα 45 λεπτά. Στο 15ο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε φαουλ σε καλό σημείο με τον Σπιρόφσκι να το εκτελεί και την μπάλα να καταλήγει απευθείας πάνω στον Σίλβα.

Στο 23ο λεπτό ένα καλό πλασέ του Σπόλιαριτς μάζεψε με ευκολία ο Σίλβα ενώ η καλύτερη φάση των γηπεδούχων ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Κλωναρίδης έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω.

Λάθος και 1-0 με  Κλωναρίδη

Στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ αφού προηγήθηκε και λάθος από τον Μοϊσοφ. Έγινε το λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ με τον Μοϊσοφ να δίνει την μπάλα στον Τάμαρι, αυτός στην περιοχή βρήκε τον Ζαχίντ ο οποίος με τακουνάκι τροφοδότησε τον Κλωναρίδη οποίος με πλασέ έκανε το 1-0 για τους γαλαζοκίτρινους.

Νικητής ο Σίλβα με Τρίσκο
Στο 71ο λεπτό ήρθε η καλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ όταν ο Τρισκόφσκι βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ έκανε το δυνατό σουτ με τον Σίλβα να διώχνει την μπάλα.

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Σάντος (60’ Μερκής), Λούντεμο (46’ Ζαχίντ), Τάμαρι (71’ Γιάκολις), Σατσιάς (80’ Αποστολάκης), Χάνι (71’ Γαβριήλ), Κλωναρίδης (74’ Κατσαντώνης), Γένσεν, Γουήλερ, Σιέλης (60’ Λαφράνς), Μιχαϊλοβιτς (80’ Πολυκάρπου)

ΑΕΚ: Τόνιο, Θ.Ιωάννου (27’ Πλάνας), Τρουγιόλς, Μοϊσοφ, Φερνάντες (62’ Τάντι),Σπόλιαριτς, Σπιρόφκσι (51’ Κάσες), Άμπραχαμ, Μακρής, Αναστασίου (46’ Τολμές), Τρισκόφκσι