Κακουλλής και Λοΐζου έφεραν την ανατροπή επί της Δόξας!

Στην πρόβα τζενεράλε εν όψει της έναρξης των ευρωπαϊκών υποχρεώσεών της (σ.σ. την ερχόμενη Τετάρτη στην Αρμενία κόντρα στην Αραράτ για τον α' προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ) η Ομόνοια επικράτησε στο ΓΣΠ 2-1 της Δόξας, σε παιχνίδι προετοιμασίας που άρχισε στις 18:45.

Στο 16' ο Ντούρις δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή σε σέντρα του Λέτσιακς, στο 20' ο Φαμπιάνο απέκρουσε σουτ του Εγγλέζου, όπως έκανε και ο Σισκόβσκι σε εκτέλεση φάουλ του Παπουλή στο 21'.

Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ολιβέιρα. Αντίστοιχες εκτελέσεις από τον Τιάγκο (στο 31') και τον Μποτεάκ (στο 37') δεν βρήκαν στόχο, ενώ στο 42' ο Σισκόβσκι απέκρουσε σε κόρνερ το φάουλ του Γκόμεθ.

Μετά την ανάπαυλα η Δόξα απείλησε με τους Μέσκα (52') και Μπόλιεβιτς (55'), ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σισκόβσκι εξουδετέρωσε δύο σουτ του Γκόμεθ (59', 63'). Στο 64' ο Φαμπιάνο με διαδοχικές αποκρούσεις απέναντι στον Καλό απέτρεψε το 0-2.

Σχεδόν ένα δεκάλεπτο αργότερα η ομάδα του Μπεργκ έφτασε στην ισοφάριση με τέρμα του νεοεισελθόντα Κακουλλή (73'), ενώ μετά τις ευκαιρίες των Παπουλή (86') και Χαραλάμπους (89') η ανατροπή και η νίκη ήλθε στο 90' με πέναλτι που κέρδισε ο νεοεισελθών Λοΐζου και αξιοποίησε ο Γκόμεθ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Λανγκ, Χούμποτσαν (85' Κίκο), Γκόμες (65' Κούσουλος), Γκόμεθ, Τιάγκο (65' Λοΐζου), Μποτεάκ, Παπουλής (85' Χαραλάμπους), Ντούρις (65' Κακουλλής)
ΔΟΞΑ: Σισκόβσκι, Εγγλέζου, Μουκτάρης, Ολιβέιρα, Οικονομίδης, Κάρλος, Μπόγιεβιτς, Ολιβέιρα Κ., Ναμπάνγκουα, Μιντίκκης, Χριστοφή.