Η Καρμιώτισσα σόκαρε τον ΑΠΟΕΛ στην πρεμιέρα

ΑΠΟΕΛ και Καρμιώτισσα έμειναν στο 2-2 στην πρώτη αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος. Προηγήθηκαν δύο φορές οι γηπεδούχοι (με Σαχάρ και Σάντος), ισοφάρισαν και στις δύο περιπτώσεις οι φιλοξενούμενοι με Σάσι και Χρίστου.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους. Υπήρχε πίεση ψηλά εκατέρωθεν και αυτό χαλούσε τις όποιες επιθετικές ενέργειες πήγαν να χτιστούν από τα μετόπισθεν.

Ο ΑΠΟΕΛ άρχισε να ξεθαρρεύει στο γήπεδο και να παίρνει πρωτοβουλίες, και στο 14’ βρήκε το γκολ με τον Μπεν Σαχάρ. Ο άσος των γηπεδούχων άνοιξε λογαριασμό με τα γαλαζοκίτρινα μετά το εύστοχο κοντινό του πλασέ και έβαλε σε θέση οδηγού τον ΑΠΟΕΛ.

Η εξέλιξη αυτή θα περίμενε κανείς πως θα επηρέαζε αρνητικά την Καρμιώτισσα, όμως οι φιλοξενούμενοι στο 20’ απάντησαν με γκολ. Ο Σάσι έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μερκή και ξεγέλασε τον Σίλβα. Έτσι έγινε το 1-1.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα το συγκρότημα του Μαρίνου Ουζουνίδη επιχείρησε να βρει ένα δεύτερο γκολ αλλά χωρίς επιτυχία. Πότε από τον άξονα, πότε από τα άκρα, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν φάσεις, όμως οι περισσότερες προσπάθειες τους ήταν ημιτελείς. Παράλληλα η Καρμιώτισσα παρέμενε πάντα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, με κινητήριο μοχλό της τον Ομάρ Σάσι από δεξιά και τον Ρομό.

Όσον αφορά τις ευκαιρίες που είδαμε μετά τα δύο γκολ, αυτές ήταν λιγοστές. Η καλύτερη φάση ήρθε στο 26’ και ήταν για τον ΑΠΟΕΛ, όμως το σουτ του Γένσεν έφυγε έξω. Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Τάμαρι στο 35’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 1-2 καλές προϋποθέσεις αλλά μέχρι εκεί, όμως αμυντικά ήταν σταθεροί.

Έτσι το σφύριγμα της ανάπαυλας βρήκε τον ΑΠΟΕΛ και την Καρμιώτισσα στο ισόπαλο 1-1, ενώ απέμεναν άλλα 45’.

Το ξεκίνημα της επανάληψης βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς αλλαγές, με την εικόνα να είναι όπως του πρώτου μέρους. Ο ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί, η Καρμιώτισσα να αμύνεται σωστά και συνάμα να κρατά και ορθόδοξα μπάλα. Στο 53’ μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Χατζηβασίλη να μπαίνει στην πορεία της μπάλας, όμως αυτή έφυγε λίγο έξω και το 1-1 παρέμεινε.

Με τον χρόνο να περνά, το σκορ να μην αλλάζει, ήταν αναπόφευκτο πως θα έρχονταν και οι πρώτες αλλαγές. Ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε ρυθμό και πίεζε περισσότερο. Στο 63’ ο Σατσιάς μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Καϊρίνος του είπε όχι.

Κάπου εδώ να σημειώσουμε πως έχασε και το συγκρότημα του Χρύση Μιχαήλ μια μεγάλη φάση στο 67’, όμως ο Σίλβα εξουδετέρωσε το σουτ του Ρομό.

Συνέχισαν οι γαλαζοκίτρινοι να ψάχνουν το τέρμα και αυτό ήρθε στο 73’ μετά από κεφαλιά του Σάντος. Προηγήθηκε δοκάρι μετά από σουτ του Τάμαρι, το οποίο ο Καϊρίνος απέκρουσε και έστειλε σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης ήρθε και το γκολ.

Η Καρμιώτισσα όμως έδειξε ξανά τα ψυχικά της αποθέματα καθώς σκόραρε και έκανε το 2-2 στο 75’ με τον Χρίστου. Πιο συγκεκριμένα ο Κύπριος άσος είδε τη μπάλα στρωμένη μπροστά του στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με δυνατό σουτ νίκησε τον Σίλβα.

Τα λεπτά κυλούσαν, η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω συνεχώς με ταχύτητα και οι της Καρμιώτισσας πίεζαν ψηλά. Ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή όμως και ήθελε με μανία ένα τρίτο γκολ.

Τα 3 λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξαν κάτι, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στις επιθέσεις των γηπεδούχων και το τελικό σφύριγμα βρήκε τους δύο μονομάχους στο 2-2.

Πήραν από ένα βαθμό ΑΠΟΕΛ και Καρμιώτισσα και έτσι ξεκίνησαν την προσπάθεια τους στον φετινό μαραθώνιο με ισοπαλία. Προσπάθησαν οι γαλαζοκίτρινοι όμως χωρίς αντίκρισμα, ενώ από την άλλη η ομάδα των Πολεμιδιών έδειξε αντίδραση δις και στάθηκε επάξια στο ΓΣΠ.

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Μιχαΐλοβιτς, Σάντος, Μερκής, Ιωάννου, Γιένσεν, Λουντέμο (59' Σατσιάς), Ζαχίντ (59' Ντε Βινσέντι), Εφραίμ (78' Χάνι), Τάμαρι, Σαχάρ

Καρμιώτισσα: Καϊρίνος, Ευσταθίου, Χρίστου, Μπαράνοβ, Οικονόμου, Χριστοφή, Ο.Σάσι, Ρόμο, Ι. Σάσι (66' Ρέινολντς), Χατζηβασίλης (71' Μαλεκκίδης), Νεοφύτου (86' Πιντσέλι)

Κίτρινες: Χριστοφή, Χρίστου