Πάφος-Ομόνοια 2-2: Συναρπαστικό ματς και δίκαιη μοιρασιά

Πάφος και Ομόνοια συμβιβάστηκαν στο 2-2 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπεριγκό από το σημείο του πέναλτι στο 14ο λεπτό, ενώ η Ομόνοια γύρισε το παιχνίδι σε οκτώ λεπτά (56’, 64’) με πρωταγωνιστή τον Μποτεάκ. Η Πάφος ισοφάρισε στο 79’ με αυτογκολ του Βενιζέλου μετά από σουτ του Πάντσεον.

Οι δυο ομάδες είχαν καλά διαστήματα και η ισοπαλία κρίνεται δίκαιη σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Με ενθουσιασμό οι μικροί, γκολ η Πάφος

Η Ομόνοια με τους πολλούς μικρούς στην εντεκάδα της μπήκε με ενθουασιασμό και μόλις στο 2ο λεπτό πέτυχε γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσαιντ. Με την πάροδο του χρόνου, η Πάφος ανέβαζε ρυθμό και στο 14ο λεπτό προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεριγκό μετά από ανατροπή του Βα από τον Φαμπιάνο.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου, καμία από τις ομάδες δεν μπόρεσαν να φτιάξουν ευκαιρία με αποτέλεσμα η Πάφος να πάει στα αποδυτήρια με το 1-0.

Μεγάλη ευκαιρία στο 54’, ΓΚΟΛ στο 56’

Η Ομόνοια μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Μποτεάκ ισοφάρισε πολύ νωρίς. Αρχικά έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 54’ και δυο λεπτά αργότερα σκόραρε ένα πανέμορφο γκολ με εκτέλεση φάουλ.

Σουπερ ανατροπή σε 8 λεπτά

Στο 64’ ο Μποτεάκ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Ομόνοια με εκτέλεση πέναλτι μετά από χέρι του Βαλεριάνου. Ο Γάλλος ήταν ο πρωταγωνιστής του ξεσπάσματος της Ομόνοιας που έφερε την ανατροπή.

Ανέβηκε, ισοφάρισε και άγγιξε την ανατροπή

Η Ομόνοια οπισθοχώρησε και η Πάφος ανέλαβε πρωτοβουλίες στο παιχνίδι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ισοφαρίσει η Πάφος με σκόρερ τον Πάντσεον στο 79’ ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Βαλακάρι έκανε το σουτ, ωστόσο ο Λάνγκ έκανε σωτήρια προβολή και έδιωξε σε κόρνερ.