Στροφή Νο6: Αριθμοί και πρόσφατη προϊστορία

Όσο και αν οι αριθμοί δεν παίζουν ποδόσφαιρο και η παραδόσεις είναι για να σπάζουν, η πρόσφατη προϊστορία σε αναμετρήσεις ομάδων δημιουργεί τάσεις. Ιδού η εικόνα των τελευταίων ετών στους αγώνες της 6η αγωνιστικής.

Ο ΑΠΟΕΛ έχει την υπεροχή απέναντι στην ΑΕΛ στο ΓΣΠ. Ενδεικτικό το γεγονός ότι μετρά 5 συνεχόμενες νίκες με συντελεστή γκολ 16-2. Η ομάδα της Λεμεσού πήρε τελευταία φορά βαθμό τον Σεπτέμβριο του 2014, ενώ 7 χρόνια πριν, τον Οκτώβριο του 2011 πανηγύρισε τη τελευταία της νίκη στη Λευκωσία.

H Ανόρθωση κέρδισε στη τελευταία της έξοδο στο Παραλίμνι και έχει 5 νίκες στα εφτά ματς της δεκαετίας. Η ΕΝΠ έχει να λέει για το 4-0 το 2014, ενώ η τελευταία ισοπαλία σημειώθηκε τέτοιες μέρες το 2010.

Το 2012 και το 2013 η Δόξα πήρε δύο συνεχόμενα διπλά στην έδρα της ΑΕΚ. Οι Λαρνακείς απάντησαν με τέσσερις νίκες, χωρίς μάλιστα να δεχτούν γκολ.

Πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες ο απολογισμός του Απόλλωνα με τον Ερμή από το 2013 (όταν και επανήλθε η ομάδα της Αραδίππου) στο Τσίρειο. Οι δύο επικρατήσεις ήταν θρίλερ. Στο περσινό 4-2 ο Απόλλωνας πέτυχε 2 γκολ στις καθυστερήσεις και την περίοδο 2014-2015 με επίσης δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησε με 3-2.

Σε επίπεδο πρωταθλήματος, στη δεκαετία που διανύουμε η Νέα Σαλαμίνα αγνοεί τη νίκη επί της Ομόνοιας στο Αμμόχωστος. Οι πράσινοι κέρδισαν 7 φορές, ενώ σε δύο περιπτώσεις είχαμε ισοπαλία. Πέρσι επικράτησαν οι «πράσινοι» με 3-1.

Δύο φορές τα είπαν Πάφος και Αλκή στο Στέλιος Κυριακίδης, ισάριθμες οι ισοπαλίες με σκορ 1-1.