Επίδειξη δύναμης για ΑΕΚ, νέες απώλειες για ΑΠΟΕΛ (pics)

Μεγάλη επιτυχία για την ΑΕΚ στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τους Λαρνακείς να κάνουν το 2x2 στο πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ στην ΑΕΚ Αρένα με 3-0 (7' Σπιρόφσκι, 55'Άμπραχαμ, 72' Τρισκόφσκι), ένα παιχνίδι που δεν θύμισε καθόλου ντέρμπι, αφού ο ΑΠΟΕΛ έμοιαζε σχεδόν ανύπαρκτος και καθόλου απειλητικός προς την εστία του Τόνιο.

Η ΑΕΚ μετά τη διακοπή αντιμετωπίζει την Καρμιώτισσα για την 3η αγωνιστική, ενώ ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται σε νέο ντέρμπι την ΑΕΛ. Ο ΑΠΟΕΛ που δεν είχε κερδίσει ούτε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, εξακολουθεί ν’ αγνοεί τη νίκη.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Ένα 45λεπτο κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της ΑΕΚ, με την ομάδα του Κανέδα να προηγείται 1-0 επί του ΑΠΟΕΛ, με γκολ από τον Σπιρόφσκι από το 7ο μόλις λεπτό.

Προβλημάτισε ο ΑΠΟΕΛ με την εμφάνιση του στο πρώτο ημίχρονο, με τους "γαλαζοκίτρινους" να είναι κάπως μουδιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο, ενώ η δυσκολία στο να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή εκεί που ήταν ο Τόνιο ήταν διάχυτη. Ο ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε μόλις μία τελική, αυτήν στον 20’ με πρωταγωνιστή τον Κλωναρίδη. Ο Ελλαδίτης απέφυγε με ωραία προσποίηση τον Μοϊσοφ μέσα στην περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Σκοπιανό και κανονικά έπρεπε να δοθεί κόρνερ και όχι άουτ. Ήταν η μοναδική καλή στιγμή για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, που σαφώς και δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος με αυτά που έβλεπε. Τα 120 λεπτά με την Τζιλάνι δεν ήταν ελαφρυντικό, αφού αυτά που βλέπαμε σίγουρα δεν ήταν επιπέδου ΑΠΟΕΛ.

Για την ΑΕΚ τώρα το προβάδισμα στο σκορ τη γέμισε αυτοπεποίθηση, έψαξε το δεύτερο με το σκόρερ Σπιρόφσκι (22’), Σπόλιαριτς και Ακοράν όμως δεν ήρθε. Ωστόσο η ΑΕΚ κυκλοφορούσε άνετα τη μπάλα στο παιχνίδι της, σταματώντας κάθε προϋπόθεση να βγει μπροστά η αντίπαλος.

Μέχρι το 52’ στην επανάληψη, ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που έφτασε στην τελική μ’ ένα χλιαρό σουτ από τον Ντε Βινσέντι, τίποτα όμως που να μπορούσε να ανησυχήσει τον Τόνιο. Ο ΑΠΟΕΛ κράτησε λίγο περισσότερη μπάλα, όμως δεν ήταν αρκετό, με την ΑΕΚ να τιμωρεί για δεύτερη φορά. Στο 55’ ο Άμπραχαμ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Σάντος και πήρε τη φόρα προς τα δίχτυα για το 2-0 των γηπεδούχων. Η ΑΕΚ πλέον είχε σοβαρό προβάδισμα στο πρώτο της εντός έδρας για τη χρονιά.

Η ΑΕΚ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της επί του ΑΠΟΕΛ, με τον Τρισκόφκσι να υπογράφει το τρίτο γκολ για την ομάδα του. Υπέροχη ενέργεια από τον Νάντο, ο οποίος έκανε το γύρισμα στον Σκοπιανό φορ και τον περσινό πρώτο σκόρερ της ομάδας να σημειώνει το 3-0. Μία κεφαλιά του Τρισκόφσκι και ένα σουτ του ίδιου ήταν απειλητικά για την εστία του Σίλβα που όμως δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ. Ο ΑΠΟΕΛ εξακολουθούσε να ήταν αδύναμος και χαμένος, με τον Ουζουνίδη στο τέλος να ολοκληρώνει τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές λόγω του τραυματισμού του Γένσεν, χωρίς περιθώριο αλλαγών.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Μόισοφ, Μικέλ, Άμπραχαμ (75’ Χάτλεϊ), Σπόλιαριτς, Ακοράν, Φερνάντεζ, Τρισκόφσκι, Ιωάννου (46’ Νάντο), Σπιρόφσκι (80’ Τολμές)

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Σάντος, Σατσιάς (60’ Λουντέμο), Μερκής, Γένσεν, Ιωάννου, Μιχαήλοβιτς, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι (46’ Εντογκαλά), Κλωναρίδης, Σαχάρ (60’ Ζαχίντ)

Κίτρινες: / Σατσιάς, Γένσεν, Ντε Βινσέντι, Σάντος, Ιωάννου