Νέα Σαλαμίνα-Ομόνοια 1-0: Βεσέ και Κινγκ την οδήγησαν στην νίκη

Σπουδαία νίκη με πρωταγωνιστές του Βεσελόφσκι και Κίνγκσλει πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα επί της Ομόνοιας με 1-0. Ο επιθετικός των ερυθρολεύκων με εκπληκτική κεφαλιά στο 21ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και ο τερματοφύλακας της ομάδας εκτός από τις εκπληκτικές του επεμβάσεις στον αγώνα απέκρουσε και πέναλτι στις καθυστερήσεις του Χριστοφή και χάρισε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.
Από την άλλη η Ομόνοια η οποία έχασε κλασικές ευκαιρίες για να πάρει κάτι καλύτερο από τον αγώνα δεν κατάφερε για ακόμη μια φορά να πετύχει το ζητούμενο. Μαζεμένες οι αλλαγές για τον Χουάν Κάρλος Ολίβα.

Δείτε ΕΔΩ το Live του αγώνα.

Πίεση χωρίς αποτέλεσμα
Με την Ομόνοια να ξεκινά λίγο καλύτερα άρχισε ο αγώνας στο Αμμόχωστος. Ήταν η ομάδα που κρατούσε την μπάλα στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα με τους πράσινους να χάνουν τις πρώτες ευκαιρείς. Στο 10ο λεπτό και 14ο λεπτό οι κεφαλιές των Γκαφούρ και Ντάρμπισαϊρ κατέληξαν στην αγκαλιά του Βεσελόφσκι.  Άμεση ήταν η απάντηση της Νέας Σαλαμίνας αφού στο 15ο λεπτό έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Φουστάρ να μαζεύει ο Μεχίας

Αντί 0-1 ήρθε το 1-0
Η πρώτη κλασική στο παιχνίδι ήρθε στο 18ο λεπτό και ήταν για λογαριασμό της Ομόνοιας. Ο Γκόμες έκανε το σουτ με την μπάλα να κτυπά στο σώμα του Γκολομπάρτ (είχε πορεία προς τα δίκτυα του Βεσελόφσκι) και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια. Με γκολ απάντηση η Νέα Σαλαμίνα στην κλασική της Ομόνοιας. Ουσιαστικά στην πρώτη της καλή φάση στο 21ο λεπτό ο συνήθης ύποπτος Κίνγκσλει με κεφαλιά (μετά από σέντρα του Τιάγκο) έκανε το 1-0 για την ομάδα του πετυχαίνοντας το τέταρτο του γκολ στο πρωτάθλημα

Μεγάλες ευκαιρίες με Ελουντού και Τιάγκο
Η ψυχολογία πλέον ήταν με το μέρος της ομάδας του Σάββα Πουρσαϊτίδη που λίγο έλειψε τρία λεπτά, μετά το προβάδισμα της να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ωστόσο στο 24ο λεπτό ο Ελουντού βγήκε μόνος απέναντι από τον Μεχίας αλλά πλάσαρε έξω. Στο 43ο λεπτό ο Τιάγκο μπήκε στην περιοχή τα έκανε όλα τέλεια ωστόσο το πλασέ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω από την εστία του Μεχίας ενώ την φάση παρακολουθούσε ο  Κίνγκσλει ο οποίος δεν έκανε την προβολή για να στείλει την μπάλα στα δίκτυα του τερματοφύλακα της Ομόνοιας.

Νέα χαμένη με Ματ
Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος η Ομόνοια μπορούσε να φέρει τον αγώνα στα ίσια ωστόσο στο 45ο λεπτό το πλασέ που επιχείρησε ο Ντάρμπισαϊαρ έδιωξε ο Γκολομπάρτ με προβολή.

Ο Βασέ είπε όχι στον Μόντες
Με την Ομόνοια να αρχίζει πιο επιθετικά άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στο Αμμόχωστος. Μάλιστα στο 50ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία για τους πράσινους όταν ο Μόντες έκανε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Βεσελόφσκι να διώχνει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ.

Πάνω στην γραμμή ο Χριστοφόρου
Στο 54ο λεπτό η Ομόνοια βρέθηκε μια ανάσα από το να φέρει τον αγώνα στα ίσια ωστόσο ο Χριστοφόρου έδιωξε την μπάλα πριν περάσει την τελική  γραμμή η μπάλα. Ο Εντρένα έκανε την παράλληλη μπαλιά η μπάλα ξέφυγε και από τον Βεσελόφσκι πήγαινε προς τα δίκτυα του με τον Χριστοφόρου να διώχνει.

Με το πρόσωπο ο Βεσελόφσκι
Ακόμη μια χαμένη κλασική ευκαιρία για την Ομόνοια ήρθε στο 86ο λεπτό με τον Αλμπίν να κάνει το πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή και τον Βεσελόφσκι να διώχνει την μπάλα με το κεφάλι κρατώντας την νίκη για την ομάδα του.

Και πάλι χαμένο πέναλτι για την Ομόνοια
Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γκολοπάρτ με τον Χριστοφή να αναλαμβάνει την εκτέλεση του. Ο διεθνής επιθετικός των πρασίνων εκτέλεσε πολύ άσχημα το πέναλτι με αποτέλεσμα ο Βεσελόφσκι να αποκρούσει και να χαρίζει ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

Νέας Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Γκολομπάρτ, Χριστοφόρου, Μαργκάσα, Νουρ, Κορέια (74’ Κωστή), Παύλου, Ελουντού (63’ Αζίς), Τιάγκο, Κίνγκσλεϊ (90+ Σικόρσκι)

Ομόνοια: Μεχίας, Γκαφούρ, Πρέτσε, Κούσουλος, Λόπες, Ενρκίες, Γκόμες, Σοάρες (69’ Αλμπίν), Εντρένα (57’ Χριστοφή), Τζαρζίνιο (44’ Μόντες), Ντάρμπισαϊρ

Κίτρινες: Παύλου, Μαργκάσα, Τιάγκο, Γκολοπάρτ /Εντρένα, Μόντες