«Γαλαζοκίτρινος» συμβιβασμός

Δεν ανέδειξε νικητή η σπουδαία αναμέτρηση του ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 μετά από ένα μέτριο σε γενικές γραμμές παιχνίδι.

Πρώτη βαθμολογική απώλεια για την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ, που παρέμεινε, ωστόσο, στην κορυφή του πίνακα με 16 βαθμούς. Στους 10 πήγε ο ΑΠΟΕΛ που έπιασε Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΚ στο τρίτο σκαλοπάτι.

Χαμηλό τέμπο, ελάχιστες φάσεις
Το παιχνίδι κύλησε σε χαμηλό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του ισορροπημένου πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες είχαν πολύ προσεκτική προσέγγιση στο πρώτο 45λεπτο, δεν πήραν ρίσκα και δεν έδωσαν γρήγορο τέμπο στο ματς, με αποτέλεσμα να μη γίνουν ιδιαίτερα επικίνδυνες μπροστά στις δύο εστίες και να μην καταγράψουν κάποια μεγάλη φάση. Από πλευράς ΑΕΛ ξεχώρισε ένα σουτ του Αβραάμ που απέκρουσε ο Ρόμο στο 13’ και μια άστοχη κεφαλιά του Μακρή στο ίδιο λεπτό, ενώ οι πιο καλές στιγμές των γηπεδούχων ήρθαν από τους Καζού και Ρέζα σε 41’ και 44’ αντίστοιχα, οι οποίοι, ωστόσο, δεν προβλημάτισαν ιδιαίτερα τον Πρότσεκ.

Ανάλογος ρυθμός και μαζεμένες ευκαιρίες
Το πρώτο τέταρτο του δεύτερου μέρους κύλησε σε ανάλογο τέμπο με αυτό του πρώτου, μέχρι να ανεβάσει στροφές ο ΑΠΟΕΛ που δημιούργησε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες με τους Ρέζα, Τάμαρι και Καρλάο από το 60’ μέχρι το 62’.

Άνοιξε το ματς, αλλά...
Παρά το γεγονός ότι το επόμενο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς ευκαιρίες, το παιχνίδι άνοιξε περισσότερο και πήρε πιο γρήγορο ρυθμό σε σχέση με το προηγούμενο διάστημα. Η ΑΕΛ απείλησε με ένα καλό μακρινό σουτ του Μπενίτεθ στο 73’, όμως στο επόμενο διάστημα δεν καταγράφηκε άλλη μεγάλη φάση με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει ως το τέλος.

Συνθέσεις

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Καζού, Μοράις, Αρτυματάς, Σόουζα, Αλωνεύτης (74’ Ζαχίντ), Τάμαρι, Ρέζα (83’ Νατέλ).

ΑΕΛ: Πρότσεκ, Ν. Τεϊξέιρα, Α. Τεϊσέιρα, Λαφράνς, Γουίλερ, Ζντραβκόβσκι, Γκαστανιάγα, Ντα Σίλβα (90’ Τζούνιορ), Τόρρες, Αβραάμ (68’ Μπενίτεθ), Μακρής (85’ Χουράδο).