Άρχισε από την άμυνα

Δεν ήταν εύκολη η αποστολή του Πάολο Τραμετσάνι στο πρώτο του παιχνίδι ως προπονητής του ΑΠΟΕΛ, με τους γαλαζοκίτρινους να μένουν τελικά στο 0-0 απέναντι στην ΑΕΛ. Είναι φυσιολογικό να χρειάζεται χρόνος για να περάσουν τα «θέλω» του Ιταλού στην ομάδα του, όμως η πρώτη εικόνα της δουλειάς του φάνηκε στο ντέρμπι.

Ήταν εμφανές ότι ο Ιταλός προπονητής έδωσε ιδιαίτερο βάρος στην ανασταλτική λειτουργία της ομάδας του. Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ ήταν αρκετά προσεκτικός στο παιχνίδι του, ενώ σε ολόκληρο το 90λεπτο δεν επέτρεψε στην ΑΕΛ να κάνει πολλές φάσεις μπροστά στην εστία του Ρόμο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να διατηρηθεί το μηδέν στα μετόπισθεν για πρώτη φορά μετά την πρεμιέρα κόντρα στον Ερμή και αυτό έχει τη δική του σημασία, αν αναλογιστούμε ότι σε τρία παιχνίδια οι γαλαζοκίτρινοι είχαν δεχτεί εννιά γκολ.

Απ’ εκεί και πέρα, ο ΑΠΟΕΛ δεν ήταν πολύ δημιουργικός και παραγωγικός για μεγάλο διάστημα του αγώνα. Είχε όμως τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρει μέσα στο τρίλεπτο 60’-62’, όταν βγήκαν σε θέση βολής οι Ρέζα, Τάμαρι και Καρλάο. Το γκολ δεν ήρθε και το 0-0 έμεινε αναλλοίωτο, όμως ο ΑΠΟΕΛ έδειξε μια εικόνα με μεγαλύτερη συνοχή και στο παιχνίδι που ακολουθεί κόντρα στην ουραγό Αλκή υπάρχει μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για επιστροφή στις νίκες.