Ο Ντένιτς το έκρινε και έδωσε το τρίποντο στον Απόλλωνα

Ο Απόλλωνας κέρδισε την Πάφο με 1-0 για την 3η αγωνιστική. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι πέτυχε ο Ντένιτς στο 57' με πλασέ εντός περιοχής.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και η Πάφος πήγε να αιφνιδιάσει στο 2ο λεπτό με τον Βα από αριστερά, όμως έδιωξε την υστάτη η άμυνα του Απόλλωνα. Από εκεί και έπειτα δεν είχαμε κάτι άλλο, υπήρχε διάθεση εκατέρωθεν για δημιουργία όμως οι περισσότερες φάσεις ήταν ημιτελείς.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ματς.

Η Πάφος από τα άκρα και ο Απόλλωνας από τον κεντρικό διάδρομο επιχειρούσαν να αναπτυχθούν, όμως οι καλές άμυνες και η πίεση από ψηλά που έβαζαν οι δύο ομάδες κατέστρεφε το παιχνίδι στο επιθετικό μισό.

Απείλησε στο 19’ με Νταμπό και με Μπένσοπ στο 27’ το συγκρότημα του Αυγουστή που όσο περνούσε ο χρόνος κρατούσε περισσότερο τη μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν γενικά καλή παρουσία, αμυντικά τα πήγαιναν πολύ καλά όμως ο Τόσακ σίγουρα ήθελε περισσότερα στο επιθετικό κομμάτι.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο γήπεδο όσον αφορά το κομμάτι της διάθεσης και της κατοχής, αλλά δημιουργικά σαφώς και ο Αυγουστή ήθελε κάτι καλύτερο.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων είχαμε αναγκαστική αλλαγή για τους κυανόλευκους της Λεμεσού καθώς ο Μολ δεν μπόρεσε να συνεχίσει (χτύπημα στο κεφάλι) και τη θέση του πήρε ο Δημητρίου.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 0-0 και σίγουρα δεν ήταν από τα 45’ που διεκδικούν δάφνες ποιότητας. Ο Απόλλωνας προσπάθησε με κάποια μακρινά σουτ να βρει το γκολ, ο Ρούτκο και η Πάφος ήταν σταθεροί και οι προσπάθειες των δύο ομάδων σφραγίστηκαν με το στείρο 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου είχαμε μαζεμένες αλλαγές, δύο για την Πάφο και άλλη μια για τον Απόλλωνα. Ήταν ξεκάθαρο πως οι δύο προπονητές ήθελαν να φρεσκάρουν τα σύνολα τους και να βρουν το γκολ.

Ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά, η είσοδος του Γιαννιώτα έδωσε νέα πνοή και αυτό εξαργυρώθηκε με γκολ στο 57’. Ο Ντένιτς είδε τη μπάλα στρωμένη μπροστά του και με το δεξί εντός περιοχής νίκησε τον Ρούτκο. Το τέρμα αυτό έφερε τους έξαλλους πανηγυρισμούς στον πάγκο των κυανολεύκων. Η Πάφος πήγε να απαντήσει άμεσα όμως ο Δημητρίου στο 59’ είπε «όχι» στον Ανγκούλο.

Το 1-0 παρέμενε, ο Απόλλωνας κρατούσε τη μπάλα και ήλεγχε την πορεία του αγώνα. Όμως πάντα ένα τέτοιο σκορ είναι ρευστό. Από το 70’ και μετά μπήκε στην εξίσωση και ο παράγοντας κούραση αλλά και οι τελευταίες κινήσεις από τους δύο τεχνικούς.

Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν το τέρμα της ισοφάρισης, οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση του υπέρ τους 1-0 και όλα ήταν ανοιχτά. Ο Βα από πλευράς Πάφου έπαιρνε πρωτοβουλίες και ήταν αρκετά δραστήριος.

Στο 83’ ο Δημητρίου λειτούργησε σωτήρια και έπεσε στη γωνιά του, διώχνοντας σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον. Ο Απόλλωνας απάντησε στις ευκαιρίες, και με τη ευκαιρία! Ο Ντιγκινί στο 85ο λεπτό προ κενής εστίας μετά από γύρισμα του Νταμπό έστειλε τη μπάλα έξω και το 1-0 παρέμεινε.

Το παιχνίδι είχε πάρει ένα γρήγορο ρυθμό και μια άγρια ομορφιά προς τα τελικά του στάδια, με τους δύο μονομάχους να προσπαθούν να βρουν το γκολ. Οι μεν για να τελειώσουν την υπόθεση νίκη, και οι δε για να ισοφαρίσουν.

Μέχρι το τέλος και παρά τη τρίλεπτη καθυστέρηση δεν άλλαξε κάτι και το τελικό σφύριγμα του Χρυσοβαλάντη Θεουλή βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 1-0. Το γκολ του Ντένιτς ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά και έδωσε το τρίποντο στον Απόλλωνα.

Οι κυανόλευκοι την επόμενη (4η) αγωνιστική θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την Ανόρθωση, ενώ η Πάφος θα υποδεχθεί τον Εθνικό Άχνας.