Ντούρις και δοκάρια σταμάτησαν τον Απόλλωνα!

Σπουδαίο τρίποντο για την Ανόρθωση στο Τσίρειο

Η Ανόρθωση ανάγκασε τον Απόλλωνα στην πρώτη του φετινή ήττα και δεύτερη συνεχόμενη γκέλα.

Η «κυρία» έχοντας μέχρι σήμερα μόλις μια νίκη στο πρωτάθλημα έψαχνε ένα μεγάλο αποτέλεσμα που θα έφερνε ηρεμία στην ομάδα. Και το βρήκε στο Τσίρειο νικώντας τον Απόλλωνα με 2-1, σ’ ένα ματς που πέρασε δύσκολες στιγμές. Καταφέρνοντας πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, είδε τον Απόλλωνα να πιέζει ασφυχτικά, να έχει τέσσερα δοκάρια και αρκετές ευκαιρίες, αλλά εν τέλει να πανηγυρίζει το σπουδαίο διπλό. Ο Ντούρις πέτυχε και τα δύο γκολ της Ανόρθωσης σε μια πολύ αποτελεσματική βραδιά για την προσφυγική ομάδα. Ο Απόλλωνας μείωσε στο σκορ με τον Μάγκλιτσα στο 47΄ αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετό για να ακολουθήσει η ανατροπή.
Δεύτερη νίκη για την Ανόρθωση στο πρωτάθλημα που παίρνει βαθμολογική ανάσα, ενώ ο Απόλλωνας έμεινε στην 2η θέση με 16 βαθμούς.
Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε ο Λαβόρδε από το ματς, συμπλήρωσαν απαγορευτικό αριθμό οι Ντουγκλάο και Σίντελφεντ οι οποίοι θα απουσιάσουν από το ματς με τη Νέα Σαλαμίνα.

Αιφνιδίασε η Ανόρθωση
Με γκολ από τα αποδυτήρια άρχισε το ντέρμπι η Ανόρθωση, αιφνιδιάζοντας με το καλημέρα του αγώνα τον Απόλλωνα. Στην πρώτη επίθεση του ματς ο Μπεσάντ έκανε σέντρα από δεξιά, η μπάλα απομακρύνθηκε, έφτασε στον Ράγιος ο οποίος με σουτ από το ύψος της περιοχής ανάγκασε τον Βάλε σε ασταθή επέμβαση και ο Ντούρις από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μια φάση που θα μπορούσε να μην μετατραπεί σε γκολ καθώς ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα έκανε λανθασμένη εκτίμηση.
Η συνέχεια βρήκε τον Απόλλωνα να πιέζει για την ισοφάριση. Η ομάδα του Αυγουστή έχοντας συνεχώς την κατοχή της μπάλας μετέφερε το σκηνικό στην αντίπαλη περιοχή, αλλά όσες προσπάθειες έκαναν για γκολ οι μεσοεπιθετικοί της ομάδας δεν βρήκαν στόχο. Η μεγαλύτερη φάση για το 1-1 δημιουργήθηκε στο 21΄ με κεφαλιά του Περέιρα όπου η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Απόλλωνας είχε και οχτώ κερδισμένα κόρνερ χωρίς όμως να καταφέρει ούτε με αυτό τον τρόπο να σκοράρει.
Η Ανόρθωση αφού άντεξε στην πίεση του Απόλλωνα, στην δεύτερη της αντεπίθεση της στο ματς, διπλασίασε τα γκολ της και πάλι με κοντινό πλασέ του Ντούρις. Ήταν στο 33ο λεπτό όταν ο Ζοάο Πέδρο έκανε λάθος, ο Εγγλέζου επωφελήθηκε και με σέντρα σέρβιρε το δεύτερο γκολ του Σλοβάκου. Το 2-0 ήταν σκορ ημιχρόνου. Σημειώνεται πως οι δύο ομάδες έκαναν από μια αλλαγή στο πρώτο μέρος. Στο 27΄ ο Λαβόρδε αποχώρησε τραυματίας και έδωσε την θέση του στον Εγγλέζου, ενώ από τον Απόλλωνα ο Στυλιανού έδωσε την θέση του στον Μάγκλιτσα.

Γκολ, δοκάρια και χαμένες ευκαιρίες
Όπως άρχισε η Ανόρθωση στο πρώτο μέρος, έτσι ακριβώς άρχισε ο Απόλλωνας στο δεύτερο, καθώς σκόραρε με διαφορά ενός λεπτού ουσιαστικά. Στο 47ο λοιπόν η ομάδα του Αυγουστή μείωσε σε 1-2 με τον Μάγκλιτσα και αφού προηγουμένως είχε οριζόντιο δοκάρι. Ένα γκολ που έδωσε ακόμα καλύτερη ψυχολογία στον Απόλλωνα. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα ο Μάρκοβιτς άγγιξε την ισοφάριση όταν από τα 30 μέτρα επιχείρησε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Δημητρίου.
Η Λεμεσιανή ομάδα έκλεισε στο μισό γήπεδο την Ανόρθωση και συνέχισε να πιέζει, αλλά ήταν άτυχη καθώς στο 64΄ ο Παπουλής σημάδεψε για τέταρτη φορά το δοκάρι της αντίπαλης εστίας!
Η «κυρία» που αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο είχε μια προϋπόθεση για γκολ  στο 73΄ αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε ο Εγγλέζου, ενώ στο 75΄ ο Ράγιος έχασε την μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-3. Ο Ισπανός βρέθηκε μόνος μετά από γύρισμα του Κατσαράβα αλλά το κοντινό πλασέ του ήταν χλιαρό και μάζεψε την μπάλα ο Βάλε.
Ο Απόλλωνας συνέχισε μέχρι το τέλος να πιέζε την αντίπαλη εστία αλλά δεν βρήκε ποτέ το δεύτερο γκολ, γνωρίζοντας έτσι την πρώτη του φετινή ήττα.