Ο Κύπρου ανέβασε τον Ερμή και "βούλιαξε" τη Σαλαμίνα

Σπουδαία σημασίας νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας πήρε ο Ερμής με 1-0 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι φτεροπόδαροι σκόραραν στο 84’ με κεφαλιά του Κύπρου, ανέβηκαν στην 9η θέση με 10 βαθμούς και άφησαν τους ερυθρόλευκους στην τελευταία με τρεις.

Ο αγώνας
Χωρίς γκολ, αλλά καλές ευκαιρίες, είχε το α’ ημίχρονο. Ο Ερμής μπήκε καλύτερα και γενικότερα ήταν πιο απαιτητικός, δημιούργησε και έχασε καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, δυο με τον Καϊτέ και μια με τον Λέμος, όμως, χωρίς αποτέλεσμα.

Η Σαλαμίνα δημιούργησε δυο καλές στιγμές, με τον Οσέι να σημαδεύει το δοκάρι του Καϊκέ, ενώ ο τελευταίος αποσόβησε τη διπλή προσπάθεια του Σμοβς.

Στην επανάληψη η Σαλαμίνα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της, ωστόσο η πρώτη καλή φάση ήρθε από τα πόδια του Λέμος, ο οποίος επιχείρησε το μακρινό σουτ και είδε την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω.

Ο Ερμής συνέχισε να έχει αμυντικό προσανατολισμό και να σκέφτεται την κόντρα, ενώ οι ερυθρόλευκοι προσπαθούσαν να επιτεθούν, αλλά σταματούσαν στην σφικτή διάταξη του αντιπάλου.

Στο 84’ και ενώ το παιχνίδι κυλούσε χωρίς φάσεις, ήρθε το γκολ. Ο Ερμής με κεφαλιά του Κύπρου πήρε προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησε με χαρακτηριστική ευκολία στα εναπομείναντα λεπτά.

Η εξέλιξη

Έναρξη αγώνα

1' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή. Ο Κονέ μόνος απέναντι από τον Κίσσα, πλάσαρε έξω

4' Κεφαλιά του Κονέ, έξω η μπάλα

7' Δοκάρι για τη Σαλαμίνα με τον Οσέι

21' Δυνατό σουτ του Λέμος, δύσκολα ο Κίσσας με διπλή προσπάθεια.

33' Διπλή προσπάθεια από το Σμοβς, απέκρουσε ο Καϊκέ

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β' ημιχρόνου

52' Σουτ από τον Λέμος, λίγο έξω η μπάλα

70' Η Σαλαμίνα είναι καλύτερη, κρατά περισσότερο την μπάλα, αλλά δεν μπορεί να διασπάσει την άμυνα του Ερμή

84' ΓΚΟΛ! Ο Ερμής ανοίγει το σκορ με τον Κύπρου

Οι συνθέσεις:

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Λοράν, Σμοβς, Κονφέ, Ανδρέου, Βαρέλα, Βινίσιους, Ντανίλο, Οσέι, Μπαραβίκας, Χριστοφόρου

Στον πάγκο Βεσελόφσκι, Κρεάν, Παύλου, Πική, Σιαθάς, Αντιόλο, Γκονσάλβες, Μόντες, Σανκό

Ερμής: Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Γαβριήλ, Φερνάντες, Ντίας, Χολτ, Κυριακίδης, Κονέ, Σιντιμπέ, Ζόρζε

Στον πάγκο Φιρινίδης, Αντωνίου, Παπαθανασίου, Οκό, Κύπρου, Καϊσερλίδης, Παραγκούλγκοβ, Βαλιάνος, Παντελή