Και η Νέα Σαλαμίνα το… βιολί της!

Με σπασμένα τα φρένα συνεχίζει την πορεία της στο πρωτάθλημα η Νέα Σαλαμίνα. Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη «γονάτισε» και την Δόξα επικρατώντας με το προσφιλές της 1-0, φτάνοντας στις τέσσερις διαδοχικές νίκες και πέντε συνολικά στο πρωτάθλημα που την ανέβασαν στην 3η θέση του πίνακα έχοντας 16 βαθμούς, όσους έχει και ο Απόλλωνας. Στα αξιοσημείωτα πως για τέταρτο σερί ματς δεν δέχτηκε γκολ η Νέα Σαλαμίνα ενώ για τρίτο σερί κερδίζει με σκορ 1-0!

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κίνγκσλει ο οποίος πέτυχε το μοναδικό γκολ με εντυπωσιακό τρόπο στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης.

Δίκαιη κρίνεται η νίκη των «ερυθρολεύκων» καθώς παρουσιάστηκαν πιο απαιτητικοί από την Δόξα η οποία προσπάθησε στο δεύτερο μέρος αλλά απείλησε ελάχιστα. Στους 10 βαθμούς και στην 6η θέση παρέμεινε η Δόξα μετά την ήττα της.

Πρώτες φάσεις και γκολ

Πιο απαιτητική ήταν η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο 45λεπτο, παρόλο που η Δόξα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 3ο λεπτό με τον Λουίς Κάρλος.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά επιβλήθηκαν στον αγωνιστικό χώρο και αφού πρώτα απείλησαν, ευτύχισαν να σκοράρουν στο 17ο λεπτό με δράστη τον Κίνγκσλει που έκανε υπέροχη ενέργεια. Όλα άρχισαν από την αποτελεσματική άμυνα του Μαργκάσα έξω από την αντίπαλη περιοχή. Ο Πορτογάλος πάσαρε στον Κίγνκσλει ο οποίος με έντεχνο τρόπο απέφυγε δύο αντίπαλους και πλάσαρε ιδανικά τον Γκρεμσλ για το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αφρικανός απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του αλλά και της ομάδας του όταν από κοντά πλάσαρε την μπάλα εκτός εστίας.

Από το 25λεπτο και μετά ο ρυθμός έπεσε με τη Νέα Σαλαμίνα να αφήνει μακριά από την περιοχή της την Δόξα η οποία προσπάθησε αλλά δεν έδειξε αντίδραση στο γκολ των «ερυθρολεύκων».

Προσπάθησε η Δόξα αλλά...

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα μη έχοντας άλλη επιλογή θέλησε να αγωνιστεί πιο επιθετικά, ανεβάζοντας ψηλότερα τις γραμμές της. Η ομάδα του Χατζηλούκα παρόλο που κέρδισε μέτρα και κράτησε περισσότερη ώρα την μπάλα δεν είχε τις επιθετικές επιλογές για να απειλήσει ουσιαστικά, πέραν από μια φάση στο 72΄ όπου ο Βεσελόφσκι έκανε πολύ καλή επέμβαση σε σουτ του Λουίς Κάρλος. Η Νέα Σαλαμίνα στο δεύτερο μέρος θέλησε να κάνει διαχείριση, είχε και την ατυχία να κάνει τρεις αλλαγές ο Πουρσαϊτίδης και στο μεγαλύτερο μέρος είχε παθητικό ρόλο. Θα μπορούσαν πάντως οι «ερυθρόλευκοι» με μεγαλύτερη συγκέντρωση να βρουν τους διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή για το δεύτερο γκολ που θα απλοποιούσε νωρίτερα τα πράγματα.
Εν τέλει η Νέα Σαλαμίνα χάρις στο γκολ του Κίνγκσλει στο πρώτο ημίχρονο πανηγυρίσε την τέταρτη διαδοχική της νίκη και πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα.