Συμβιβασμός στο "Αμμόχωστος"

Ο Ερμής πέτυχε το πρώτο εντός έδρας τέρμα, έφτασε κοντά στη νίκη, όμως, δεν τα κατάφερε ούτε στην 5η απόπειρα του. Ο Μπαλοτέλι ισοφάρισε το τέρμα του Γαβριήλ και διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Οι φτεροπόδαροι έφτασαν στους 11 βαθμούς και η ΕΝΠ που σημείωσε την 3η σερί ισοπαλία, ανέβηκε στην 12η θέση με 6.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν μέτριος, κάποιες φορές αργός και κουραστικός. Η ΕΝΠ ήταν ελαφρώς καλύτερη στο α’ ημίχρονο και ήταν η ομάδα που δημιούργησε τη μοναδική φάση. Στο 37’ ο Ντένικ έκανε την κεφαλιά και υποχρέωσε τον Καϊκέ σε δύσκολη επέμβαση.

Στο β’ ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βρήκαν σχετικά γρήγορα το δρόμο προς τα δίκτυα και έγειραν την πλάστιγγα με το μέρος τους. Στο 56’ ο Χριστόφορος Γαβριήλ έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο πλεκτό του Πέτρου.

Το τέρμα αυτό άλλαξε και τις ισορροπίες της αναμέτρησης, αλλά όχι και ιδιαίτερα το ρυθμό. Ο Ερμής οπισθοχώρησε, η ΕΝΠ έβαλε πίεση και στο 85’ κατάφερε με το κοντινό πλασέ του Μπαλοτέλι να φέρει τον αγώνα στα ίσα.

Στα τελευταία λεπτά δεν συνέβη τίποτα ουσιαστικό, με τις δυο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

Η εξέλιξη

Έναρξη αγώνα

20' Χωρίς γκολ και φάσεις ο αγώνας

37΄ Κεφαλιά του Ντένικ, δύσκολα ο Καϊκέ

Τέλος ημιχρόνου 0-0

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

56' Ο Χριστόφορος Γαβριήλ με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για τον Ερμή.

85' Ο Μπαλοτέλι με κοντινό πλασέ, ισοφαρίζει σε 1-1.

Τέλος αγώνα 1-1

Ερμής: Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Γραβιήλ, Μέιρα, Ρουσιάς, Κύπρου, Ντίας, Χολτ, Κυριακίδης, Σιντιμπέ.

ΕΝΠ: Πέτρου, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Μαϊσουράντζε, Μπελόνε, Θεοδώρου, Λουσέρο, Φελίπε, Ντένινγκ, Μπαλοτέλι