Επιστροφή στις νίκες με 3άρα (pics)

Ο ΑΠΟΕΛ με συνοπτικές διαδικασίες επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία της περασμένης αγωνιστικής στην Πάφο, κερδίζοντας απόψε την Ένωση με 3-0 στο ΓΣΠ. Σκόρερ οι Νατέλ, Εφραίμ και Νικόλας Ιωάννου. Στους 20 βαθμούς τώρα ο ΑΠΟΕΛ, η Ένωση παρέμεινε χωρίς βαθμούς μακριά από το "τάσος Μάρκου", με τη γηπεδούχο ομάδα να φορτσάρει περισσότερο στο πρώτο μέρος.

ΕΔΩ μπορείτε να δείτε πως εξελίχθηκε ο αγώνας

Εικόνα αγώνα
Με τον ΑΠΟΕΛ να έχει τις διπλάσιες ευκαιρίες έναντι της Ένωσης που είχε μόλις τέσσερις στο πρώτο 45λεπτο και με δύο γκολ υπερ για τους γηπεδούχους, ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος στο ΓΣΠ.

Ο ΑΠΟΕΛ πήγε στα αποδυτήρια με το 2-0 με γκολ από τους Νατέλ και Εφραίμ, με τους γηπεδούχους να παίζει κατά διαστήματα αρκετά καλό ποδόσφαιρο, κλείνοντας τους χώρους της Ένωσης. Καλή κυκλοφορία της μπάλας και έξυπνες κομπίνες σαν αυτή που ήρθε το γκολ από τον Γιώργο Εφραίμ ήταν τα highlight του πρώτου μέρους.

Η πρώτη τελική για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 4ο λεπτό με τον Ρέζα να κερδίζει την πισινή κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κλέϊμαν, ενώ στο 10’ μετά από όμορφη συνεργασία των ποδοσφαιριστών του Τραμετσάνι μέσα στη περιοχή, ο Ζαχίντ δοκίμασε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στα πόδια αμυντικού της ΕΝΠ και ακολούθως ο Κλέιμαν απέκρουσε.

Στο 14’ ένα γύρισμα του Κάζου στην περιοχή, ο Εφραίμ δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με τον ΑΠΟΕΛ να ψάχνει με περισσότερο πάθος το γκολ, το γκολ που ήρθε στο 26’ με τον Νατέλ.

Ο Ρέζα έδωσε στον Νατέλ και ο δεύτερος με διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό του Κλέιμαν, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Ζαχίντ με σουτ εκτός περιοχής, απείλησε τον τερματοφύλακα των βυσσίνι ο οποίος έπεσε στη σωστή γωνία. Η ΕΝΠ βγήκε μπροστά και για ένα πεντάλεπτο ξεθάρρεψε την πρώτη φορά με την κεφαλιά του Ουντόζι στο 37’ και στο 38’ ο Ριέρα δοκίμασε το σουτ με τον Ρομό να αποκρούει. Ένα σουτ του Ζάρατε ήταν ακίνδυνο, ενώ στην πίεση αυτή ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με τον Εφραίμ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο ενώ θα έπρεπε να δοθεί πέναλτι, με τον Ζαχίντ να στρώνει μέσω κομπίνας στον Γιώργο Εφραίμ και τον δεύτερο ν’ αφήνει άγαλμα τον πορτιέρο της ΕΝΠ.

Με την έναρξη του β’ μέρους ο ΑΠΟΕΛ απείλησε στην επανάληψη και στο 54' με διαγώνιο σουτ από τον Νατέλ, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Κλέιμαν. Η ΕΝΠ που είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες τη μία με τον Ουντόζι και τη δεύτερη με τον Ρόου στο 59’ δεν κατάφερε να μειώσει, με τον Τραμετσάνι να τα έχει με την αμυντική γραμμή της ομάδας του.

Στο 67’ ο Ρέζα δεν κατάφερε να νικήσει από πολύ κοντινή απόσταση τον Κλέιμαν που ήταν εξαιρετικός σε αυτό το παιχνίδι, σώζοντας αρκετές φορές την ομάδα του από ένα σίγουρο γκολ. Η ΕΝΠ σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, στο δεύτερο 45λεπτο είχε πιο συχνά επισκέψεις στα καρέ του ΑΠΟΕΛ, με τον Ρομό να επεμβαίνει 2-3 φορές στα επικίνδυνα σουτ του Ολίβα.

Ο ΑΠΟΕΛ φανέρωσε τα θετικά του στοιχεία μόνο στο πρώτο 45λεπτο, αφού στο β’ μέρος αρκετές ήταν οι φορές που δεινοπάθησε και έχασε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου. Ο εορτάζων Νικόλας Ιωάννου στο 88' του αγώνα έφτασε το δείκτη του σκόρ στα τρία γκολ με κεφαλιά και μετά από σέντρα του Νατέλ.

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Καζού, Μοράις, Γκέντσογλου, Νατέλ, Ζαχίντ (68’ Ντε Βινσέντι), Εφραίμ (63’ Στάθης Αλωνεύτης), Ρέζα (84’ Ντελατόρε)

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Μουλαζίμης, Μαϊσουράτζε, Ριέρα, Σερμπάκοφ (86’ Κουμής), Ζάρατε (86’ Πίττας), Κυριάκου, Ρόου (69’ Κολοκούδιας), Ολίβα, Ουντότζι, Αμπαρτζουμιάν