Ανόρθωση-Νέα Σαλαμίνα 1-0: Στο τέλος μίλησε ο αρχηγός

Ο Ζόαο Βίκτορ λύτρωσε την Ανόρθωση στο 90' με κεφαλιά για το 1-0 στο βαρωσιώτικο ντέρμπι με τη Νέα Σαλαμίνα, με τον αρχηγό της "Κυρίας" να δίνει τις λύσεις και να το παίρνει πάνω του τελευταία στιγμή και την Ανόρθωση να πετυχαίνει δεύτερη σερί νίκη μετά τον αγώνα με τον Απόλλωνα στο Τσίρειο στάδιο. Ο Βίκτορ που δικαιολογημένα πέρνει τον τίτλο του MVP του αγώνα, υποχρεώνοντας τον Βεσελόφσκι μετά από τέσσερα σερί παιχνίδια με μηδέν παθητικό να μαζέψει τη μπάλα από το πλεκτό του. Στους 12 βαθμούς η Ανόρθωση και στην 6η θέση, στους 16 παρέμεινε η Σαλαμίνα.

Δείτε ΕΔΩ το Live του αγώνα.

Κατοχή-πίεση και ευκαιρίες
Με την Ανόρθωση να μπαίνει καλύτερα κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα άρχισε το παιχνίδι στο Αντώνης Παπαδόπουλος. Η ομάδα του Γούργκεν Στρέπελ από την αρχή επέβαλε τον ρυθμό της έφτιαξε τις προϋποθέσεις και τις ευκαιρίες για να πετύχει γρήγορο γκολ ωστόσο δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να γίνει απειλητική ειδικά στο πρώτο 20 λεπτό της αναμέτρησης. Τα σουτ που επιχείρησαν οι Πράνιτς, Ντούρις και Ράγιος πριν το 20λεπτό δεν βρήκαν στόχο με την Κυρία όμως να ανεβάζει ρυθμούς.

Δυο κλασικές σε ένα λεπτό
Μετά το 20λεπτό η ομάδα του Στρέπελ ανέβασε περισσότερο τους ρυθμούς της. Οι καλύτερες φάσεις ήρθαν σε ένα λεπτό. Αρχικά στο 28λεπτό με τον Κατσαράβα να κάνει το σουτ από πλάγια θέση και τον Βεσελόφσκι να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ. Στην συνέχεια η κεφαλιά του Κατσαράβα βρήκε στον Ντούρις ο οποίος με δεύτερη κεφαλιά έστειλει την μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Κυρίας.
Η Ανόρθωση ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 9 τελικές προσπάθειας αλλά δυο ήταν στον στόχο και με 11 κόρνερ έναντι κανενός της Νέας Σαλαμίνας η οποία κατέγραψε μια τελική και αυτή με σουτ του Τιάγκο το οποίο πέρασε πολύ ψηλά πάνω από την εστία του Δημητρίου ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο ήταν περισσότερο θεατής.

Κατσαράβα-Ντούρις
Με το καλημέρα της επανάληψης και στο 47ο λεπτό η Κυρία βρήκε μοναδική ευκαιρία για να μπει μπροστά στο σκορ. Ο Γεωργιανός επιθετικός βρήκε με τακουνάκι του Ντούρις στην περιοχή με τον Σλοβάκο επιθετικό να μην πιάνει το πλασέ όπως θα ήθελε και την μπάλα να καταλήγει έξω από την εστία του Βεσελόφσκι.

Ο Δημητρίου είπε «όχι»
Στην πρώτη κλασική ευκαιρία της Νέας Σαλαμίνας ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης είπε ένα μεγάλο «όχι». Στο 50ο λεπτό ο Νουρ βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή έκανε του σουτ με τον νεαρό τερματοφύλακα της Ανόρθωσης να πέφτει εντυπωσιακά και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ κρατώντας παράλληλα το μηδέν.

Διαμαρτυρίες… για πέναλτι
Στο 56ο λεπτό ο ΛΑβόρδε ανατράπηκε στην περιοχή από τον Κορεια και θα μπορούσε ο διαιτητής της αναμέτρησης να δώσει την παράβαση. Υπάρχει επαφή ανάμεσα στους δυο ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν έδωσε κάτι.

Στο τέλος μίλησε ο αρχηγός

Εκεί που όλα έδειχναν πως Ανόρθωση και Νέα Σαλαμίνα θα έπαιρναν από ένα βαθμό… μίλησε ο αρχηγός για την Κυρία στο 90+.  Ο Κοφί έκανε την σέντρα και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βεσελόφσκι χαρίζοντας την νίκη την ομάδα

Ανόρθωση: Δημητρίου, Στρούνα, Μπεσάτ, Αρτυματάς, Κάτσαρ (70’ Κοφί), Βικτορ, Πράνιτς, Ράγιος, Ντούρις, Λαβόρδε (61’ Σισέ), Κατσαράβα (61’ Μικελντάτζε).

Νέα Σαλαμίνα με Ανόρθωση: Βεσελόφσκι, Κορέια, Χριστοφόρου, Γκολομπάρτ, Φουστάρ, Μιντίκκης, Νούρ, Μαργκάσα, Τιάγκο (90’ Σοκίρσκι), Κίνγκσλει, Αζίζ (61’ Κωστή)

Κίτρινες: Κατσαράβα 3η, /Τιάγκο, Γκολομπάρτ, Νούρ, Κωστή