"Ερυθρόλευκο" χαστούκι για Ομόνοια, τρίποντο ανάσας για Σαλαμίνα!

"Ερυθρόλευκο" χαστούκι για Ομόνοια, που συνεχίζει ν' αγνοεί τη νίκη από το ματς της 7ης αγωνιστικής στο Δασάκι με τον Εθνικό. Μεγάλη νίκη για τη Σαλαμίνα (2-1) που φτάνει στους 8 βαθμούς, ένα τρίποντο που της δίνει... "φτερά" και μεγάλη αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια. Ντανίλο και Βάγκνερ οι σκόρερ της ομάδας της Αμμοχώστου, Παπουλής ο σκόρε της Ομόνοιας που είχε ισοφαρίσει προσωρινά το παιχνίδι. Νέες απώλειες λοιπόν για την ομάδα του Μπεργκ, βγάζοντας άλλη μία προβληματική εμφάνιση. Δοκάρι για την Ομόνοια στην εκπνοή του αγώνα με κεφαλιά του Ντούρις!

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Από ένα γκολ για την κάθε ομάδα στο ημίχρονο της αναμέτρησης στο «Αμμόχωστος», με τις Νέα Σαλαμίνα και Ομόνοια, να κατευθύνονται στα αποδυτήρια με το προσωρινό 1-1. Πολύ καλύτερη η γηπεδούχος ομάδα μέχρι τα μισά του ημιχρόνου, με εξαιρετική οργάνωση, έβαλε δύσκολα της Ομόνοιας, όταν όμως οι μηχανές πήραν μπρος από τους ποδοσφαιριστές του Μπεργκ, ήρθε η ισοφάριση.

Στην πρώτη τελική του αγώνα, η Νέα Σαλαμίνα ευτύχησε ν’ ανοίξει το σκορ, πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα της Ομόνοιας στο 8ο μόλις λεπτό, με τον Σιαθά να προσπερνάει τον Λέζιακς και παράλληλα να δίνει στον Ντανίλο για το 1-0. Ένα γκολ που αποσυντόνισε την Ομόνοια και την έβαλε από πολύ νωρίς με τη πλάτη στο τοίχο να κυνηγάει την ισοφάριση. Μετά το γκολ και μέχρι το 20΄δεν είχαμε τίποτα από τις δύο ομάδες, για να έρθει στο 23’ ένας συνδυασμός των Σεργίου και Οσέι, να βάζει δύσκολα στον Φαμπιάνο. Μετά από αυτό, η Ομόνοια άρχισε ν’ ανεβάζει στροφές, είχε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες με τους Ντούρις στο 25’, Τιάγκο στο 28’ και Βίτορ Γκόμες στο 35’, όμως η αστοχία συνέχισε να στοιχίζει στην Ομόνοια, όχι όμως για πολύ.

Μετά από αυτό, οι «πράσινοι» πήραν τα πάνω τους σε ότι αφορά τη δημιουργία ευκαιριών και  ταχύτητας και το γκολ δεν άργησε να έρθει. Στο 43’ μετά από στημένη φάση και ένα κόρνερ που εκτελέστηκε για την Ομόνοια, ο Παπουλής κατέβασε τη μπάλα, την έστρωσε στα πόδια του και έφερε το παιχνίδι στο "Αμμόχωστος" στα ίσα για το 1-1.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα στο «Αμμόχωστος», δεν είχαμε καμία φάση, η ένταση στον αγώνα σε σχέση με το τελευταίο 15λεπτο του πρώτου μέρους , ήταν εντελώς διαφορετική κάτι που δεν άρεσε περισσότερο στον Μπέργκ. Στο 62’ της αναμέτρησης ο Τιάγκο πήγε να αιφνιδιάσει τον Βεσελόφσκι, κερδίζοντας ένα νέο κόρνερ και αυτό όμως όπως πολλά άλλα πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Ανύπαρκτη η Νέα Σαλαμίνα στην επανάληψη, όμως και η Ομόνοια που έχει την κατοχή με το μέρος της (70%), δεν έκανε κάτι αξιόλογο μέχρι το 78’ της αναμέτρησης. Κακός-κουραστικός ρυθμός παράλληλα.

Εκεί που γράφαμε για πολύ αργό ρυθμό, η Νέα Σαλαμίνα όπως και στο πρώτο ημίχρονο στην πρώτη της τελική, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Βάγκνερ για το 2-1. Μία φάση και γκολ για τους «ερυθρόλευκους», ένα γκολ που «ζάλισε» το ‘τριφύλλι’ και τον Μπεργκ να νιώθει απογοητευμένος, αφού για ακόμη ένα ματς η Ομόνοια του μετράει απώλειες!

Κίτρινες κάρτες: Χριστοφόρου, Οσέι, Ντανίλο / Ασάντε, Λέσιακς

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Σιαθάς (46’ Λεμέσιος,90+'Λεμέσιος), Ντανίλο, Βάγκνερ, Οσέι, Νικολάου (58’ Μπρένο), Χριστοφόρου, Τσμοβς (69’ Αντιόλο), Κονφέ, Σανγκόχ (58’ Ανδρέου)

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Σεχού, Βίτορ (83’ Κούσουλος), Γκόμεθ, Τιάγκο (76’ Τζιωνής), Παπουλής (83’ Κακουλής), Ασαντέ (76’ Μποτεάκ), Ντούρις