Η ΕΝΠ «φρέναρε» την Πάφο!

Στο χρονικά τελευταίο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα CYTA η ΕΝΠ και η Πάφος FC αναδείχθηκαν ισόπαλες δίχως τέρματα στο «Τάσος Μάρκου»

Οι «βυσσινί» συμπλήρωσαν τρία εντός έδρας παιχνίδια δίχως ήττα (ΑΕΚ 2-1, Δόξα 0-0 τα άλλα δύο), ενώ οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μεν ανέπαφη την εστία τους για πέμπτη αγωνιστική, αλλά… αποχαιρέτισαν το νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων που «έτρεχαν».

Μετά από ένα 15λεπτο γεμάτο δυνατές μονομαχίες οι δύο αντίπαλοι άρχισαν σταδιακά να φτάνουν και σε τελικές προς την αντίπαλη εστία. Μολονότι αμφότεροι ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας από τρεις, αυτές της Πάφου (16’, 29’ Μπεριγκό, 39’ Κούζικ) ήταν πολύ πιο επικίνδυνες από τις πιο καλές της Ένωσης (29’ Μπαλοτέλι, 32’ Ντένινγκ).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος πίεσε περισσότερο, ωστόσο εξαιρουμένης της ευκαιρίας του Βαλακάρι (48’) δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία των γηπεδούχων, που έδειξαν να βολεύονται με την ισοπαλία, την οποία εν τέλει και πήραν.

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης από το SPORTIME:
1' Σέντρα στο παιχνίδι με την Πάφο!
5' Πολλές δυνατές μονομαχίες από τα πρώτα λεπτά του αγώνα
7' Ελιγμοί του Μπεριγκό μέσα στην περιοχή, μοναδικό κέρδος ένα κόρνερ, που περνά ανεκμετάλλευτο
10' Επιστρέφουν στο γήπεδο οι Κυριάκου και Ντένινγκ που είχαν αντιμετωπίσει πρόβλημα έπειτα από χτυπήματα (σε διαφορετικές φάσεις)
16' Εκτός περιοχής σουτ του Μπεριγκό, σε κόρνερ ο Πέτρου
23' Ισορροπημένο παιχνίδι με καλό ρυθμό, αλλά δίχως τη μεγάλη φάση μέχρι στιγμής
26' Η Πάφος έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια και ψάχνει το γκολ μέσα από οργανωμένες επιθέσεις
27' Η ΕΝΠ ψάχνει τις ευκαιρίες της στην κόντρα
29' Εκτός περιοχής σουτ του Μπαλοτέλι, αποκρούει σταθερά ο Ρούντκο
29' Σουτ του Μπεριγκό από κλειστή γωνία εντός περιοχής, αποκρούει ο Πέτρου
32' Κεφαλιά του Ντένινγκ, εύκολα ο Ρούντκο
36' Κρατά περισσότερο την μπάλα στα τελευταία λεπτά η ΕΝΠ
39' Εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Κούζικ, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πέτρου
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Αλλαή για την Πάφο: Ανγκούλο αντί Κούζικ

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με την Ένωση!
48' Εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, κεφαλιά του Βαλακάρι, η μπάλα ελάχιστα έξω
52' Κόρνερ για την ΕΝΠ, πέρασε ανεκμετάλλευτο
57' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΕΝΠ, λίγο έξω από την περιοχή του Ρούντκο
59' Απ' ευθείας εκτέλεση από τον Φελίπε, η μπάλα ψηλά άουτ
66' Δεύτερη αλλαγή για την Πάφο: Τόρες αντί Ράκελς
67' Εκτός περιοχής σουτ του Βαλακάρι, κεφαλιά του Χάτσινσον, η μπάλα άουτ
67' Πρώτη αλλαγή για την ΕΝΠ: Μαρκόφσκι αντί Ουντόζι
71' Κίτρινη κάρτα στον Ιρέπ για φάουλ στον Αουρέλιο
74' Δεύτερη αλλαγή για την ΕΝΠ: Θεοδώρου αντί Ντένινγκ
82' Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ: Μπελόνε και Μαίσουράτζε αντί των Λουσέρο και Κυριάκου
87' Τρίτη αλλαγή για την Πάφο: Βαρέλα αντί Βαλεριάνου
90' Τρία λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
93' Τέλος του αγώνα!

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ - ΠΑΦΟΣ FC         0-0 (23.11)
Γήπεδο:
Τάσος Μάρκου
Διαιτητές: Νικόλας Νεοκλέους - Νίκος Εγγλέζου, Στέφανος Αναστασίου - Δημήτρης Σολωμού
Κίτρινες: Ιρέπ
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ (3-4-1-2): Πέτρου - Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Κυριάκου (82’ Μαϊσουράτζε) - Φαν Άνχολτ, Λουσέρο (82’ Μπελόνε), Φελίπε, Ίπερ - Ουντόζι (67’ Μαρκόφσκι) - Μπαλοτέλι, Ντένινγκ (74’ Θεοδώρου).
ΠΑΦΟΣ (4-3-3): Ρούντκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Κβίντα, Βαλεριάνος (87’ Βαρέλα) - Χάτσινσον - Πάντσεον, Βαλακάρι - Ράκελς (66’ Τόρες), Κούζικ (46’ Ανγκούλο) - Μπεριγκό.