Δεν ήταν ντέρμπι, ήταν παράσταση!

Το θεωρητικά αμφίρροπο ντέρμπι που αναμενόταν με μεγάλο ενδιαφέρον εξελίχθηκε τελικά σε παράταση για ένα ρόλο! Ο Απόλλωνας νίκησε με το επιβλητικό 3-0 την ΑΕΛ στο Τσίρειο στο μεγάλο ματς της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, υποχρεώνοντας την αντίπαλό του στην πρώτη της φετινή ήττα και μειώνοντας τη διαφορά που τους χωρίζει στους τρεις βαθμούς.

Δείτε το Live ΕΔΩ.

Ζελάγια και Βασιλείου έδωσαν γερό προβάδισμα στην ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή από το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο για ένα 20λεπτο περίπου ήταν καταιγιστική, με τον Περέιρα να βάζει το «κερασάκι» στο 77’. Χαμένο πέναλτι για τους γαλαζοκίτρινους στο 80’ με τον Ντα Σίλβα, δύο δοκάρια στο τελευταίο πεντάλεπτο για τον Απόλλωνα.

Αναγνωριστικό ξεκίνημα και πρώτη ευκαιρία
Η εικόνα του αγώνα ήταν ισορροπημένη στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αναγνωριστικά το παιχνίδι χωρίς κάποια από τις δύο να ξεχωρίζει, με την ΑΕΛ να βρίσκει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 7’ με μια κεφαλιά του Χουράδο που απέκρουσε ο Βάλε κι ενώ ο Απόλλωνας είχε καταγράψει την πρώτη τελική του αγώνα στο 3’, με τον Παπουλή, ωστόσο, να μη δυσκολεύει σε μεγάλο βαθμό τον Πρότσεκ.

Φόρτσαρε και κυριάρχησε ο Απόλλωνας
Μετά το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου η εικόνα άλλαξε και η πλάστιγγα έγειρε, κατά πολύ μάλιστα, προς την πλευρά του Απόλλωνα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και να βάζουν δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα με τη γρήγορη εναλλαγή της μπάλας και τις διαρκείς κινήσεις των μεσοεπιθετικών τους, αλλά και τις επελάσεις του Πέδρο από δεξιά. Στο 12’ ήρθε μια προειδοποιητική βολή με τον Μάγκλιτσα και δύο λεπτά αργότερα ο Ζελάγια με προβολή από τη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ. Η εικόνα του αγώνα ήταν η ίδια μέχρι το ημίωρο, με τους ποδοσφαιριστές του Αυγουστή να δείχνουν πολύ επικίνδυνοι κάθε φορά που έβγαιναν μπροστά. Στο 21’ είχαν άλλη μια πολύ καλή στιγμή με τον Παπουλή και δύο λεπτά αργότερα έφτασαν σε δεύτερο γκολ με τον Βασιλείου να πλασάρει σε κενό τέρμα μετά από δοκάρι του Μάγκλιτσα. Το επιθετικό τους κρεσέντο έκλεισε στο 30’, όταν ο Παπουλής έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Πρότσεκ με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Αντίδραση στο τελευταίο τέταρτο από την ΑΕΛ
Απ’ εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΛ ισορρόπησε το παιχνίδι. Η επιθετική δραστηριότητα του Απόλλωνα περιορίστηκε σε σχέση με το προηγούμενο διάστημα και οι γαλαζοκίτρινοι δημιούργησαν μια διπλή ευκαιρία στο 37’ για να μειώσουν, όμως ο Βάλε αντέδρασε σωστά στα διαδοχικά πλασέ των Τόρρες και Νιλς Τεϊξέιρα και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Πάντως, το ημίχρονο έκλεισε με άλλη μια φάση για τον Απόλλωνα, με τον Μάγκλιτσα να πλασάρει άστοχα από πολύ καλή θέση στο 45’.

Ισορροπημένο το δεύτερο μέρος
Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ανάλογη με αυτήν που είδαμε στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου, με το παιχνίδι να κυλά πλέον σε πιο ισορροπημένο τέμπο. Η ΑΕΛ ξεκίνησε με δύο εκτός περιοχής σουτ των Ντα Σίλβα και Μπενίτεθ σε 46’ και 49’ αντίστοιχα τα οποία, ωστόσο, δεν προβλημάτισαν τον Βάλε, με τον Περέιρα να κάνει κάτι αντίστοιχο στο 54’ στην πρώτη τελική από πλευράς Απόλλωνα. Η πρώτη αξιόλογη φάση σημειώθηκε στο 62’, όταν ο Βάλε απέκρουσε ένα καλό εκτός περιοχής σουτ του Ντα Σίλβα, ενώ στο 66’ ένα βολ-πλανέ που δοκίμασε ο Παπουλής έφυγε πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Πρότσεκ.

«Έκρηξη» μετά το 75’
Ο ρυθμός και η ένταση ανέβηκαν κατακόρυφα ξανά μετά το 75’. Στο συγκεκριμένο λεπτό ο Σίλβα έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία για να ξαναβάλει την ΑΕΛ στο παιχνίδι, ο Μάγκλιτσα απάντησε στο επόμενο λεπτό με ένα άστοχο πλασέ και στο 77’ ο Περέιρα με κεφαλιά έγραψε το 0-3 κι έδειξε να καθαρίζει το ματς για λογαριασμό της ομάδας του. Η ΑΕΛ είχε μοναδική ευκαιρία να μειώσει και να αποκτήσει ξανά, αμυδρές έστω, ελπίδες για να αποφύγει την ήττα στο 80’, όμως ο Ντα Σίλβα δεν κατάφερε να νικήσει τον Βάλε ούτε από το σημείο του πέναλτι (το οποίο κέρδισε ο Χουράδο μετά από μαρκάρισμα του Ρομπέρζ), ούτε στην επαναφορά.

Ο Απόλλωνας μάλιστα είχε την ευκαιρία να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ στα τελευταία στάδια του αγώνα, όμως οι Φοπαλά και Σαρδινέρο είδαν τα σουτ τους να σταματούν στο δοκάρι σε 85’ και 88’ αντίστοιχα.

Συνθέσεις

ΑΕΛ: Πρότσεκ, Ν. Τεϊξέιρα, Α. Τεϊσέιρα, Λαφράνς, Γουίλερ (78’ Μυτίδης), Ζντραβκόβσκι, Γκαστανιάγα (65’ Σίλβα), Ντα Σίλβα, Τόρρες, Αβραάμ (46’ Μπενίτεθ), Χουράδο.

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο, Κυριάκου, Ρομπέρζ, Βασιλείου (36’ Ουεντραόγκο), Σακέτι, Μάρκοβιτς, Παπουλής (78’ Σαρδινέρο), Περέιρα, Μάγκλιτσα, Ζελάγια (63’ Φοπαλά).