Δόξα-Ομόνοια 1-2: "Πράσινη" ανατροπή στο Μακάρειο

Νίκη με ανατροπή για την Ομόνοια στο Μακάρειο στάδιο με τους "πράσινους" να κερδίζουν 2-1 τη Δόξα ενόψει της 9ης αγωνιστικής, με δύο ποδοσφαιριστές να μοιράζονται τον τίτλο του MVP. Οι Ραμίρεζ και Άλεξ Σοάρες συνδυάστηκαν όμορφα στα δύο γκολ και σε διάστημα δώδεκα λεπτών έφεραν την ανατροπή. Ο Κοσταρικανός φορ σημείωσε το 1-1 μετά από ασιστ του Πορτογάλου και στη συνέχεια ο Σουάρες σημείωσε το δεύτερο γκολ μετά από τακουνάκι του Ραμίρεζ. Το γκολ για τη Δόξα πέτυχε ο Λούις Κάρλος στο 43’. Δεύτερη νίκη με τον Γιάννη Αναστασίου στον «πράσινο» πάγκο. Παράπονα από τους γηπεδούχους με το τέλος του αγώνα, αφού ο διαιτητής Ανδρέας Αργυρού έληξε νωρίτερα τον αγώνα.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Σ' ένα πρώτο 45λεπτο με πολύ μέτριο ρυθμό η Δόξα ευτύχησε δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους να πάει στα αποδυτήρια με το 1-0 και το γκολ του Λούις Κάρλος. Ένα πρώτο ημίχρονο με λίγες φάσεις και από τις δύο ομάδες και πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου, η ομάδα της Κατωκοπιάς πήρε κεφάλι στο σκορ σ' ένα πολύ καίριο σημείο.

Ακίνδυνη και προβληματική η Ομόνοια στο Μακάρειο, που δυσκολευόταν αρκετά να βγει στην επίθεση με πολλά και αβίαστα λάθη. Η πρώτη καλή στιγμή για τους "πράσινους" ήρθε στο 15' με μία κεφαλιά του Κατελάρη και στο 22' μετά από μία αμηλή πάσα από τον Γκόμεθ, ο Γκρεμσλ πρόλαβε τον Αντόνια προτού γίνει επικίνδυνος, αφού ήταν σε θέση βολής, ενώ δευτερόλεπτα μετά σε μία αντεπίθεση της Δόξας ο Μεχίας απέκρουσε την κεφαλιά του Σαντίκ.

Η τελευταία ευκαιρία της Ομόνοιας πριν τη λήξη του 45λεπτου ήρθε με τον Ραμίρεζ στο με καλή μεταβίβαση της μπάλας από τον Άλεξ Σοάρες, στη συνέχεια όμως ο Ραμίρεζ έκανε πολύ κακό τελείωμα, ενώ θα μπορούσε να τελειώσει τη φάση σκοράροντας. Στο 43’ είναι το λεπτό που πήρε η Δόξα κεφάλι στο σκορ με τον Λούις Κάρλος: Η ομάδα της Κατωκοπιάς βγήκε σε αντεπίθεση, ο Ζατλ έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Ομόνοιας έδωσε ασιστ στον Λούις Κάρλος και ο δεύτερος άνοιξε το σκορ στο Μακάρειο για το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην πρώτη της καλή στιγμή η Ομόνοια στην επανάληψη έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 50’ με τον Ραμίρεζ και μετά από ασιστ του Άλεξ Σοάρες.  ‘Ότι δεν είδαμε στο πρώτο μέρος το είδαμε στο δεύτερο 45λεπτο με την Ομόνοια στο 63’ μετά από όμορφο συνδυασμό των Ραμίρεζ και Άλεξ Σοάρες να πετυχαίνουν την ανατροπή. Ο Κοσταρικανός έδωσε με τακουνάκι στον Πορτογάλο και η Ομόνοια σημείωσε το 1-2.

Μετά την ανατροπή η Ομόνοια ελέγχει πλήρως το παιχνίδι, πατούσε καλύτερα ενώ φαινόταν ότι μετά την ανάπαυλα μπήκε στον αγώνα με πλάνο, κάτι που έλειπε στο πρώτο μέρος. Στο 82' ένα σττημένο για τη Δόξα από τον Μιτρέα δεν ήταν αρκετό για να έρθει η ισοφάριση.

Δόξα: Γκρεμσλ, Περέιρα, Ευσταθίου (55’ Νελσίνιο), Μιτρέα, Τίνκου, Ασαμόα (80' Άδωνη), Μπόλιεβιτς, Ζατλ, Λουίς Κάρλος, Χατζηβασίλης (66’ Παπαφώτης), Σαντίκ

Ομόνοια: Μεχίας, Βύντρα, Πρέτσε, Λόραν (67’ Κούσουλος), Μανρίκε (87' Τζαίλσον), Κατελάρης, Σοάρες, Γκόμεθ, Λόπεζ, Τζαρσίνιο (67’ Ενρίκεζ), Ραμίρες