Αντίδραση... και τώρα ΑΠΟΕΛ

Στις νίκες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε η ΑΕΚ. Η ομάδα του Άντονι Ιραόλα κέρδισε την Αλκή με 0-3 έχοντας σκόρερ τους Τρισκόφσκι, Καταλά και Τολμές.

Δείτε το Live του αγώνα ΕΔΩ.

Όλα τα γκολ για την ομάδα της Λάρνακας ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο με την Αλκή να μην μπορεί να παρακολουθήσει τον ρυθμό της ομάδας του Ιραόλα. Με την νίκη της αυτή η ΑΕΚ έφτασε τις 5 στο πρωτάθλημα έπιασε την Νέα Σαλαμίνα στην 4η θέση με 16 βαθμούς έχοντας και δυο παιχνίδια λιγότερα. Παράλληλα μείωσε την διαφορά από την κορυφή στους 6 βαθμούς μετά και την ήττα της ΑΕΛ από τον Απόλλωνα. Με την επανέναρξη του πρωταθλήματος η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ.

Με την ΑΕΚ να μπαίνει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο να κρατά την μπάλα και να δίνει ρυθμό άρχισε ο αγώνας στο Αμμόχωστος. Σε ένα πρώτο ημίχρονο όμως που μπορεί να είχε ρυθμό όμως η καλύτερη φάση ήρθε προς το τέλους του πρώτου μέρος. Ωστόσο η πρώτη καλή προσπάθεια ήρθε στο 11ο λεπτό και ήταν για την Αλκή, με το σουτ του Μπελαρειμί να μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Τόνιο. Στην αντεπίθεση η ΑΕΚ έφτιαξε την δική της καλή ευκαιρία με τον Τρισκόφσκι να κάνει το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Η ΑΕΚ συνέχισε την πίεση της έφτιαξε περισσότερες προϋποθέσεις για να φτάσει στην εστία του Πάρντο και με πρωταγωνιστή τον Λαρένα έχασε δυο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Πάρντο να του λέει διπλό όχι. Αρχικά στο 15ο λεπτό και στη συνέχεια στο 35ο λεπτό ο μέσος της ΑΕΚ έχασε δυο καλές ευκαιρίες. Η καλύτερη φάση όμως ήρθε στο 40ο λεπτό και ήταν για την Αλκή. Η ομάδα της Ορόκλινης βγήκε στην αντεπίθεση και ο  Μπελαρειμί με ένα δυνατό ξερό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Τόνιο.

Τρεις ευκαιρίες και ανακούφιση με Τρισκόφσκι
Πολύ δυνατά μπήκε η ΑΕΚ και στο β’ μέρος και έψαχνε το γρήγορο γκολ προκειμένου να φύγει το άγχος και η πίεση για την συνέχεια. Μέσα σε τρια λεπτά από το 47ο λεπτό μέχρι το 50ο λεπτό η αΕΚ έφτιαξε τρεις καλές ευκαιρίες και πέτυχε και ένα τέρμα. Αρχικά στο 47ο λεπτό ο Λαρένα έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω και στην συνέχεια ο Τρισκόφσκι με δυο προσπάθειες απείλησε την εστία του Πάρντο. Στο 50ο λεπτό ήρθε το πρώτο γκολ για την ομάδα του Ιραόλα μετά από λάθος του Πάρντο.  Ο Πάρντο ο οποίος έδωσε την μπάλα στον Λαρένα,  βρήκε τον Τολμές στην περιοχή ο οποίος γύρισε την μπάλα στον Τρισκόφσκι και σε κενή εστία άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.

Κλείδωσε τη νίκη με Καταλά
Το γκολ του Τρισκόφσκι απελευθέρωσε τους ποδοσφαιριστές του Ιραόλα από το άγχος και την πίεση και έκαναν ότι ήθελάν την Αλκή και αφού έχασε καλή ευκαιρία με τον Λαρένα στο 57ο λεπτό ο Καταλά με κεφαλιά στο 61ο λεπτό πέτυχε το 0-2 για την ομάδα της Λάρνακας. Η ΑΕΚ μπορούσε και για τρίτο γκολ στην αναμέτρηση ωστόσο στο 70ο λεπτό ο Λαρένα από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια και στο 71ο λεπτό ο Τολμές έκανε το πλασέ με τον Πάρντο να διώχνει σε κόρνερ.

ΓΚΟΛ ποίημα από Τολμές
Στο 82ο λεπτό ο Φλοριάν Τολμές βγήκε απέναντι στον Πάρντο και αφού πέρασε την μπάλα πάνω από το σώμα του Πάρντο πέτυχε το 0-3 για την ομάδα της Λάρνακας.

Αλκή: Πάρντο, Σερφά, Χριστοφή, Κυπριανού, Τραϊσέφσκι (77’ Στακόριν), Σταύρου (67’ Ηλία), Ιβάν Κάρλος, Ακόστα, Φλόρες, Σπόλιαριτς (67’ Καντάτσια), Μπελαμεϊρί

ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τέτε (67’ Ασούμπρε), Χέφελ, Τρισκόφσκι (77’ Γιάννου), Γκονζάλεθ, Τολεμές (85’ Ρουσιάς)

Κίτρινες:Χριστοφή /Τρουγιολς