Ένα και να… καίει, (πρώτο) «διπλό» με τον Οσέι!

Με τον καλύτερο τρόπο «έκλεισε» τον α’ γύρο του πρωταθλήματος η Νέα Σαλαμίνα, η οποία επικράτησε 1-0 της Καρμιώτισσας στο «Στέλιος Κυριακίδης» και πανηγύρισε το πρώτο της «διπλό» στη σεζόν (έπειτα από πέντε αποτυχημένες απόπειρες).

Οι «ερυθρόλευκοι» ευτύχησαν να προηγηθούν με την πρώτη τους επίθεση: από το χώρο του κέντρου ο Οσέι τροφοδότησε τον Βάγκνερ (σ.σ. οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν πως ήταν σε θέση οφσάιντ), ο οποίος προ του Κυριακίδη έδωσε ξανά την μπάλα στο συμπαίκτη του κι εκείνος σε ανυπεράσπιστη εστία άνοιξε το σκορ (5’).

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, όμως εξαιρουμένων των σουτ των Ρέινολντς (7’) και Μ. Σασί (29’) δεν ανησύχησαν τον Βεσελόφσκι. Στον αντίποδα, η φιλοξενούμενη θα μπορούσε να είχε φτάσει και σε δεύτερο τέρμα, αν στο 38’ ο Ντανίλο έκανε καλύτερο τελείωμα στη σέντρα του Κονφέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καρμιώτισσα είχε ένα τετράλεπτο ασφυκτικής πίεσης (52’-56’) με διαδοχικά σουτ και κεφαλιές που ο Βεσελόφσκι και οι αμυντικοί του κατόρθωσαν να ανακόψουν αποτρέποντας την ισοφάριση.

Ο Δαμιανού αντέδρασε με την είσοδο των Βινίσιους και Παύλου, η Νέα Σαλαμίνα άρχισε να ισορροπεί καλύτερα και στο 69’ είχε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όμως ο Οσέι λάθεψε ελάχιστα στη λόμπα του προ του Κυριακίδη.

Οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεσή τους στα τελευταία λεπτά, όμως παρά την ευκαιρία του Καπαρτή (88’) δεν απέτρεψαν τη δεύτερη διαδοχική ήττα τους και το τέταρτο εντός έδρας παιχνίδι τους στη σειρά άνευ νίκης.

Θυμηθείτε το live του SPORTIME για τον αγώνα στο «Στέλιος Κυριακίδης»:
1' Σέντρα στον αγώνα!
5' ΓΚΟΛ! 1-0 Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ!
Ο Οσέι ανοίγει το σκορ μετά από συνδυασμό με τον Βάγκνερ και πλασέ σε κενή εστία
7' Φαλταριστό σουτ του Ρέινολντς εκτός περιοχής, λίγο έξω η μπάλα
14' Παρά το γκολ της φιλοξενούμενης η Καρμιώτισσα συνεχίζει να έχει τον έλεγχο του αγώνα και την πρωτοβουλία των κινήσεων.
21' Εκτός περιοχής σουτ του Ανδρέου, κόντρα και λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κυριακίδη -κόρνερ
22' Από λάθος του Χατζηβασίλη ο Βάγκνερ μπαίνει στην περιοχή, ο Κυριακίδης εξουδετερώνει το σουτ σε κόρνερ
29' Εκτός περιοχής σουτ του Μ. Σασί, ασταθής απόκρουση του Βεσελόφσκι, απομακρύνει ο Αντιόλο
32΄Κίτρινη κάρτα στον Χρίστου για φάουλ στον Κρέαν
38' Σέντρα του Κονφέ, σκαστό σουτ του Ντανίλο, η μπάλα πάνω από την εστία της Καρμιώτισσας
45' Τέλους πρώτου ημιχρόνου

Αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Νεοφύτου αντί Χρίστου

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
52' Σωτήρια απόκρουση του Βεσελόφσκι σε εντός περιοχής σουτ του Ρόμο, δεύτερο σουτ από Μ. Σασί, κόντρα, η μπάλα σε κόρνερ
53' Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Βεσελόφσκι αποκρούει την κεφαλιά του Ισμ. Σασί
55' Εντός περιοχής κεφαλιά του Νεοφύτου, η μπάλα κοντράρει στον Αντιόλο και καταλήγει σε κόρνερ
59' Κίτρινη κάρτα στον Νεοφύτου για κράτημα στον Οσέι
61' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα: Βινίσιους και Παύλου αντί των Κρεάν και Σεργίου αντιστοίχως
69' Ο Οσέι βγαίνει τετ α τετ με τον Κυριακίδη, αλλά η λόμπα του στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ
73' Κίτρινη κάρτα στον Μαλεκκίδη για φάουλ στον Κονφέ
78' Κίτρινη κάρτα στον Βάγκνερ που κλότσησε την μπάλα μακριά
82' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Καπαρτής και Πολύζος αντί των Μ. Σασί και Χατζηβασίλη αντιστοίχως
82' Αλλαγή για τη Σαλαμίνα: Σιαθάς αντί Βάγκνερ
88' Σέντρα του Ισμ. Σασί, πλασέ του Καπαρτή από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα άουτ
90' Κίτρινη κάρτα στον Σιαθά για διαμαρτυρία στον βοηθό διαιτητή
90' Κίτρινη κάρτα στον Νικολάου
90' Τρία λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
93' Αλλαγή για τη Σαλαμίνα: Καλογήρου αντί Οσέι
94' Εκτός περιοχής σουτ του Μαλεκκιδη, η μπάλα άουτ
94' Τέλος του αγώνα!

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κυριακίδης, Χριστοφή (69' Μπαργκάν), Ευσταθίου (70' Μαλεκκίδης), Μπαράνοφ, Πέρεζ, Ρέινολντς, Χρίστου (46' Νεοφύτου), Ι. Σάσι (82' Καπαρτής), Μ. Σάσι, Χατζηβασίλης (82' Πολύζος), Ρόμο.
ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου (61' Παύλου), Νικολάου, Αντιόλο, Χριστοφόρου, Ανδρέου, Οσέι (93' Καλογήρου), Κονφέ, Ντανίλο, Κρεάν (61' Βινίσιους), Βάγκνερ (82' Σιαθάς).