Πεντάμορφη και πρώτη

Η Δόξα έκανε το δώρο και η ΑΕΛ το ξετύλιξε. Η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε με σχετική ευκολία τον Εθνικό Άχνας στο Τσίρειο με 5-0, εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ανόρθωσης και ανέβηκε -για πρώτη φορά- στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι κίτρινοι που διατήρησαν το νικηφόρο εντός έδρας σερί τους, είχαν ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπάμπιτς που πέτυχε χατ τρικ, ενώ τα άλλα δυο τέρματα σημείωσαν οι Τόρες και Αντάμοβιτς με πέναλτι.

Η εξέλιξη του αγώνα

Καλησπέρα με γκολ είπε η ΑΕΛ στον Εθνικό. Στην πρώτη της τελική προσπάθεια η γηπεδούχος ομάδα σκόραρε και έφερε στα μέτρα της το παιχνίδι. Στο 8ο λεπτό ο Μπάμπιτς με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ μέχρι να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν ακόμη ένα γκολ. Στο 14’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και… επιβράβευσε με αυτό τον τρόπο την εξαιρετική συνεργασία των συμπαικτών του.

Η ΑΕΛ είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και στο 31’ η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Ο Νταβόρ με κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Τόρες μόνο και ο τελευταίος με υποδειγματικό πλασέ έγραψε το 3-0.

Ο επίλογος του ημιχρόνου γράφτηκε με ακόμη ένα γκολ του Μπάμπιτς στο 41’. Ο Κροάτης ευνοήθηκε από την κόντρα και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, σημειώνοντας και το πρώτο χατ τρικ στην καριέρα του.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το 4-0 επέτρεψε στον κ. Κέρκεζ να προχωρήσει σε αλλαγές, αλλά και να κάνει συντήρηση δυνάμεων. Όπως ήταν αναμενόμενο ο ρυθμό έπεσε αισθητά. Ακόμη και έτσι η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει ακόμη ένα τέρμα, όμως, ο Μαΐντεβατς σημάδεψε το δοκάρι του Εθνικού στο 56’.

Η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε και 5ο τέρμα από τα 11 βήματα. Ο Τόρες κέρδισε το αμφισβητούμενο πέναλτι και ο Αντάμοβιτς με εύστοχη εκτέλεση έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ΑΕΛ.

Μέχρι το τέλος του αγώνα καταγράφηκε μια φάση, από τον Εθνικό, την οποία εξουδετέρωσε ο Βοζίνια και κράτησε το μηδέν. Έτσι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή  ανέβασε την ΑΕΛ για πρώτη φορά στη φετινή περίοδο στην κορυφή της βαθμολογίας με 27 βαθμούς, ένα περισσότερο από την Ανόρθωση.