Έκλεισε με τριάρα το 2020 η Νέα Σαλαμίνα

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε εύκολα με 1-3 την ΕΝΠ για την 16η αγωνιστική και έτσι έκλεισε το 2020 με νίκη και τρίποντο. Δύο γκολ ο Ντανίλο, το 0-3 έκανε ο Κρεάν και οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 90+2’ με τον Ντένινγκ.

Το πρώτο μισάωρο ήταν ισορροπημένο, και οι δύο ομάδες είχαν κάποια καλά διαστήματα όμως οι ερυθρόλευκοι ευτύχησαν να σκοράρουν πρώτοι στο 32’ με τον Ντανίλο. Από εκεί και πέρα μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου διαχειρίστηκε πολύ καλά το προβάδισμα του το συγκρότημα του Δαμιανού.

Από την άλλη η ΕΝΠ δεν μπορούσε να βρει φάσεις, είχε οπισθοχωρήσει και για αυτό είχαμε αλλαγή με το «καλημέρα» στην επανάληψη από τον Φερέρ. Όμως στο 49’ ο Ντανίλο με το δεύτερο του προσωπικό γκολ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στη Νέα Σαλαμίνα.

Αυτή η εξέλιξη ήταν κομβική για τη συνέχεια, όσο και αν προσπάθησαν οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν κάτι και το κερασάκι στη τούρτα ήρθε στο 74’ με τον Κρεάν να σκοράρει για το 0-3.

Το μόνο που μπόρεσε η ΕΝΠ ήταν να μειώσει προσωρινά στο 90+2’ με τον Ντένινγκ και έτσι το 1-3 έδωσε το τρίποντο στους ερυθρόλευκους.

Πάει στους 15 βαθμούς η Νέα Σαλαμίνα μετά το σημερινό διπλό της, οι γηπεδούχοι έμειναν στους 8 και στη τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το SPORTIME σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Οι ενδεκάδες:

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μαϊσουράντζε (59' Κοτσώνης), Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Ίρεπ (59' Μπελόνε), Φελίπε, Λουσέρο, Μουλαζίμης (46' Μαρκόσκι), Ουντότζι (72' Ντένινγκ), Μπαλοτέλι, Θεοδώρου (83' Μαυρουδής)

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Σεργίου, Νικολάου, Κρεάν (75' Βινίσιους), Χριστοφόρου, Ανδρέου, Οσέι (88' Λεμέσιος), Κονφέ, Ντανίλο (75' Πικής), Σανκό, Βάγκνερ

Το Live:

- Τέλος στο παιχνίδι. Μεγάλη νικήτρια η Νέα Σαλαμίνα με 1-3 και έτσι κλείνει το 2020 με τρίποντο το συγκρότημα του Σάββα Δαμιανού

90+2' Ο Ντένινγκ μειώνει σε 1-3 για την ΕΝΠ μετά από προσωπική του ενέργεια και πλασέ εντός περιοχής

88' Λεμέσιος αντί του Οσέι για τη Νέα Σαλαμίνα

87' Παραμένει το 0-3

83' Μαυρουδής αντί Θεοδώρου. Έτσι ολοκλήρωσε τις αλλαγές του ο Φερέρ για την ΕΝΠ

75' Αλλαγή για τους ερυθρόλευκους. Έξω ο Κρεάν, μέσα ο Βινίσιους. Έξω επίσης και ο Ντανίλο, στη θέση του ο Πικής

74' 0-3 για τη Νέα Σαλαμίνα με σκόρερ τον Κρεάν. Ο Γάλλος άσος των φιλοξενούμενων με κοντινή κεφαλιά σφράγισε το τρίποντο ουσιαστικά για την ομάδα του

72' Έξω ο Ουντόζι, μέσα ο Ντένινγκ για την ΕΝΠ

68' Παραμένει το 0-2 για τη Νέα Σαλαμίνα. Διαχειρίζονται πολύ καλά το προβάδισμα τους οι ερυθρόλευκοι

59' Έξω ο Μπελόνε, μέσα ο Ίρεπ. Έξω ο Μαϊσουράντζε, μέσα ο Κοτσώνης. Αυτές είναι οι δύο αλλαγές της ΕΝΠ

55' Κίτρινη στον Οσέι

54' Ο Οσέι δεν μπορεί να σκοράρει για το 0-3 καθώς ο Γκατσέφσκι έδιωξε σωτήρια

49' Γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα και 0-2! Πάλι δράστης και σκόρερ ο Ντανίλο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Βάγκνερ

46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος, αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω ο Μουλαζίμης, μέσα ο Μαρκόσκι

- Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, 0-1 μπροστά η Νέα Σαλαμίνα

45' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

41' Δεν μπορεί να αντιδράσει η ΕΝΠ και η Νέα Σαλαμίνα χάνει μεγάλη ευκαιρία. Ο Οσέι απέναντι από τον Γκατσέφσκι αστοχεί

32' Γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα με την κεφαλιά του Ντανίλο να καταλήγει στα δίχτυα. 0-1 για τους φιλοξενούμενους

27' Πλασέ από τον Λουσέρο, μπλοκάρει σταθερά ο Κίσσας

26' Σουτ από τον Μπαλοτέλι, η μπάλα έξω

23' Χαμηλός ο ρυθμός, χωρίς τη μεγάλη φάση η αναμέτρηση

14' Ακυρώθηκε γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα καθώς ο Κρεάν ήταν λίγο πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό (Ίρεπ). Παραμένει το 0-0

10' Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο, στο 0-0 ο αγώνας

1' Έναρξη στην αναμέτρηση, στη σέντρα η ΕΝΠ

17:58 Οι δύο ομάδες έκαναν την είσοδο τους στο γήπεδο μαζί με τους διαιτητές

17:53 Οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων πήραν τις θέσεις τους στους πάγκους