Ο Ριέρα την έστειλε ξανά στην κορυφή!

Με το δεξί μπήκε στη νέα χρονιά η ΑΕΛ, κερδίζοντας εκτός έδρας, δύσκολα την Καρμιώτισσα με 1-0, για αγώνα της 17ης αγωνιστικής. Η ΑΕΛ με αυτό το διπλό, επέστρεψε στην κορυφή και στο +1 από το δεύτερο τώρα Απόλλωνα που αγωνίζεται αύριο στο ντέρμπι με την Ανόρθωση! Ο Ριέρα ο σκόρερ του σημερινού γκολ της ΑΕΛ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Έξι τελικές για την ΑΕΛ, μία για την Καρμιώτισσα, εικόνα που δικαιολογεί το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Θα μπορούσε η ΑΕΛ στο καλύτερο της διάστημα να πετύχει και ένα δεύτερο τέρμα, για ν

Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου στο στάδιο "Στέλιος Κυριακίδης" στον αγώνα της 17ης αγωνιστικής Καρμιώτισσα-ΑΕΛ, δικαιολογεί και το σκορ του πρώτου 45λεπτου. 1-0 μπροστά στο σκορ η ΑΕΛ με τον Ριέρα, με την ομάδα του Κέρκεζ να έχει έξι τελικές, μία για τη γηπεδούχο ομάδα. Η ΑΕΛ είχε ένα πολύ καλό διάστημα από το 25-28 με τρεις τελικές, όπου θα μπορούσε να σκοράρει και ένα δεύτερο γκολ, ώστε να απλοποιήσει τα πράγματα στην επανάληψη, όμως αυτό δεν ήρθε.

Το 0-1 για τους "γαλαζοκίτρινους" της Λεμεσού ήρθε πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Ριέρα να  εκτελεί πέναλτι, ο Τούμπας σε πρώτη φάση απέκρουσε, όμως ο  Ισπανός με δεύτερη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το έκτο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα. Αμέσως μετά ήρθε και η μία και μοναδική ευκαιρία της Καρμιώτισσας με σουτ εντός περιοχής από τον Μπαράνοφ, μία πολύ καλή φάση που θα μπορούσε να φέρει και την ισοφάριση.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας στο παιχνίδι, το 0-1 για την ΑΕΛ παρέμενε, χωρίς την τελική φάση μέχρι στιγμής στην επανάληψη!  Ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο 45λεπτο είχε πέσει αισθητά. Στο 69' είχαμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δεύτερου 45λεπτου και ήταν για την Καρμιώτισσα, με κεφαλιά από τον Μαλλεκίδη μετά από στημένο, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΛ απάντησε με δοκάρι!

Ένα επικίνδυνο γύρισμα του Καπαρτή στο 72' στην περιοχή, δεν ήταν αρκετό για ν' απειλήσει φέρνοντας στα ίσα το σκορ. Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια του σημερινού αγώνα, ένα δύσκολο τρίποντο για την ομάδα του Κέρκεζ, που παρ' όλα αυτά επέστρεψε στην κορυφή!

Κίτρινες: Χρίστου, Σάββα / Αντάμοβιτς

Καρμιώτισσα: Τούμπας, Μπαράνοφ (81’ Πολύζος), Μπουμπακάρι (54’ Χατζηβασίλης), Μπαργκάν (81’ Σάσι), Πέρες, Καπαρτής, Φράγκος, Σάββα, Μαλεκκίδης, Χρίστου (67’ Παχίπης), Νεοφύτου

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεξέιρα, Κέρκεζ, Κυριάκου, Αβραάμ, Αντάμοβιτς (68’ Νταβόρ), Ριέρα (62’ Ντανίλο), Παπαφώτης (80’ Δ. Αβραάμ), Γκαζαριάν, Τόρες, Μαίντεβατς (68’ Μαέ)