Εθνικός Άχνας-Πάφος 2-1: Επιτέλους νίκη με άρωμα… κυπριακό!

Μεγάλη νίκη για τον Εθνικό στη σημερινή αναμέτρηση με την Πάφο για τον αγώνα της 17ης αγωνιστικής. Παπαγεωργίου και Μάριος Ηλία οι σκόρερ της ομάδας της Άχνας, ο Μαρσελό Τόρες ο σκόρερ της Πάφου.

Με τη νίκη αυτή ο Εθνικός θα ξεκολλήσει από τον πάτο της βαθμολογίας, ανεβαίνει μία θέση και πάει στο +1 από την τελευταία τώρα Ένωση. Συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη η Πάφος, αφού τελευταίο της τρίποντο ήταν στην 12η αγωνιστική με αντίπαλο τη Δόξα.

Ο Εθνικός πετυχαίνει τη δεύτερη του μόλις νίκη στο πρωτάθλημα, μετά την πρώτη αγωνιστική και πρώτη με τον Ηλία Χαραλάμπους στον πάγκο. Επόμενος αντίπαλος για τον Εθνικό η Ανόρθωση και της Πάφου ο Ολυμπιακός.

Δείτε πιο κάτω την εξέλιξη της αναμέτρησης:

ΤΕΛΙΚΟ: Εθνικός Άχνας-Πάφος 2-1

89' Σουτ του Βαλακάρι έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα εκτός

Δραματικά τα τελευταία λεπτά στο Δασάκι

72' Σουτ από τον Πάντσεον, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Στρατηλάτη

68' ΓΚΟΛ και 2-1 για τον Εθνικό με τον Μάριο Ηλία. Ο Ζάκπα έδωσε στον Κύπριο επιθετικό και με όμορφο συρτό σουτ πετυχαίνει το 2-1 για την ομάδα της Άχνας

65' Τεράστια ευκαιρία για τον Εθνικό, με τον Ηλία να δίνει την κάθετη στον Zάκπα, ο δεύτερος όμως δεν κατάφερε να πετύχει το 2-1

53' Kαλή προσπάθεια για την Πάφο με τον Μπεριγκό να κερδίζει κόρνερ

49′ Σουτ από τον Βαλεριάνο, η μπάλα φεύγει εκτός

Έναρξη β' ημιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ Εθνικός Άχνας-Πάφος 1-1

45' Ο Εθνικός ζητάει πέναλτι, σε χέρι αμυνόμενου της Πάφου

43' ΓΚΟΛ και 1-1 η Πάφος με Τόρες, με συρτό διαγώνιο σουτ και μετά από βαθιά μπαλιά του Πάντσεον

29' Δυνατό καλό σουτ από τον Πάντσεον, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Στρατηλάτη

21' Αδύναμο συρτό σουτ από Κονέ

Ζητάει πέναλτι η Πάφος σε χέρι του Γκόρουμπετς, τίποτα λέει ο ρεφ

11′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Παπαγεωργίου με εξυπνο σουτ διαμορφώνει το 1-0

8' Αδύναμο σουτ από Μπεριγκό για την πρώτη τελική της Πάφου στο παιχνίδι

5' Πρώτη καλή στιγμή για τον Εθνικό μετά από κεφαλιά από τον Σάβιτς, η μπάλα βρίσκει σε σώματα παικτών της Πάφου και καταλήγει σε κόρνερ

4' Φάουλ σε καλό σημείο για την ομάδα του Εθνικού

Έναρξη αγώνα στο Δασάκι Εθνικός Άχνας-Πάφος 0-0

Κίτρινες: Σάβιτς, Στρατηλάτης / Μπεριγκό, Σάιθ

Εθνικός Άχνας: Στρατηλάτης, Περατικός, Μ.Ηλία, Παπαγεωργίου, Ντεϊβίσον, Κουντόμπιακ, Zάκπα, Γκόρουμπετς, Κυπριανού, Σάβιτς, Κονέ

Πάφος: Ρούτκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Κβίντα, Βαλεριάνος, Πάντσεον, Φουρ, Βαλακάρι, Ανγούλο, Μπεριγκό, Τόρες

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης