Έφτασε ήδη στο +5 και περιμένει... ΑΠΟΕΛ

Στην έδρα του αντιπάλου που την είχε υποχρεώσει στη μοναδική ήττα του σε ντέρμπι ο Χένινγκ Μπεργκ οδήγησε την Ομόνοια σε «λευκή» ισοπαλία, που δεν της επέτρεψε μεν να πατήσει από χθες στην κορυφή, της δημιούργησε όμως άριστες προοπτικές να βρίσκεται σε αυτήν με το πέρας της α' φάσης του πρωταθλήματος.

Μέχρι την έναρξη των πλέι οφ το «τριφύλλι» έχει μόνον έναν αγώνα με ομάδα των Big6, αυτόν με τον ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής. Κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο οι «πράσινοι» θα έχουν την ευκαιρία να ολοκληρώσουν δίχως ήττα τα ντέρμπι τους στην α' φάση της σεζόν.

Ήδη πάντως ο απολογισμός τους σε αυτά τα παιχνίδια είναι μεγαλύτερος απ' ό,τι στο αντίστοιχο χρονικό σημείο της περασμένης περιόδου και -δεδομένου ότι και τότε το χρονικά τελευταίο ντέρμπι τους στην α' φάση ήταν με τους «γαλαζοκίτρινους»- διευκολύνει τη σύγκριση.

Η Ομόνοια αυτής της σεζόν έχει συλλέξει σε εννέα αναμετρήσεις με τους Big6 πέντε βαθμούς περισσότερους απ' ό,τι την προηγούμενη περίοδο (21 έναντι 16), οι οποίοι προέκυψαν ως ακολούθως:

->Η εκτός έδρας ισοπαλία με την ΑΕΚ (2-2) την περασμένη περίοδο έγινε νίκη (3-0) -συν δύο βαθμοί

->Η ισοπαλία στο ΓΣΠ με τον ΑΠΟΕΛ (0-0) την περασμένη περίοδο έγινε νίκη (3-0) -συν δύο βαθμοί

->Η εκτός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα (1-2) την περασμένη περίοδο έγινε ισοπαλία (0-0) -συν ένας βαθμός

Υπενθυμίζεται ότι στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ στο τέλος του β' γύρου πέρυσι η Ομόνοια είχε αποσπάσει ισοπαλία δίχως γκολ, συνεπώς σε περίπτωση επικράτησης αυτή τη χρονιά θα βελτιώσει περαιτέρω τη συγκομιδή της στη δεύτερη χρονιά του Μπεργκ στον πάγκο της.