Ένωση από 70ς, στο καναβάτσο και η ΑΕΛ

Μετά τον ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ, ήρθε η σειρά της ΑΕΛ. Η ΕΝΠ κέρδισε την ομάδα της Λεμεσού με 1-0 χάρη στο δυνατό σουτ του Μαϊσουράτσε και για πρώτη φορά ανέβηκε πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού. Η ΑΕΛ δέχθηκε την ήττα μετά από 8 σερί θετικά αποτελέσματα και κινδυνεύει να χάσει τη 2η θέση.

Σοβαρά λάθη της διαιτησίας και στα δυο πέναλτι της αναμέτρησης. Σε εκείνο της ΑΕΛ υπέπεσαν σε λάθος ο διαιτητής Μάριος Χριστοφόρου και ο Βασίλης Δημητρίου που ήταν στο VAR. Στο άλλο της ΕΝΠ, ο κ. Χριστοφόρου δεν έδωσε παράβαση, αλλά με τη βοήθεια του συστήματος έδειξε την άσπρη βούλα. Πολύ οριακή η φάση στο γκολ που σημείωσε ο Μαέ στο 90+3 και ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο αγώνας

Καλύτερη σε γενικές γραμμές ήταν η ΑΕΛ στο α' ημίχρονο. Η ομάδα της Λεμεσού μπήκε δυνατά, πίεσε για το γρήγορο τέρμα και έχασε τεράστια ευκαιρία για να το πετύχει. Στο 15' ο Ριέρα μετά από λανθασμένη υπόδειξη πέναλτι και επίσης λανθασμένη επικύρωση από το VAR, εκτέλεσε το πέναλτι και ο Γκαντσέφσκι απέκρουσε και κράτησε το μηδέν.

Οι γηπεδούχοι σιγά σιγά ανέβασαν τις γραμμές τους και στο 25' έχασαν ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όμως, ο Λουσέρο που βρέθηκε απέναντι από τον Βοζίνια δεν κατάφερε να σουτάρει.

Η επόμενη και τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν για την ομάδα του Κέρκεζ. Ο Μπάμπιτς επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο β' ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, με τα λάθη και από τις δυο ομάδες να είναι αρκετά. Οι δυο ομάδες δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν ορθόδοξα και οι τερματοφύλακες δεν είχαν ιδιαίτερη δουλειά.

Μέχρι το 70' όταν η ΕΝΠ κέρδισε πέναλτι -με τη βοήθεια του VAR- και ο Βοζίνια απέκρουσε σε κόρνερ την εκτέλεση του Φελίπε. Στην αμέσως επόμενη φάση, μετά την εκτέλεση του κόρνερ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο τέρμα. Ο Βοζίνια έδιωξε με γροθιές, η μπάλα έφτασε στον Μαϊσουράτσε, ο οποίος με δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Η ΑΕΛ πίεση για την ισοφάριση και λίγο έλειψε να το πετύχει προς το τέλος. Στο 90' οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία με Αντάμοβιτς και Ντανίλο να σκοράρουν, κάτι που έκανε ο Μαέ στο 90+3' αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η φάση ήταν πολύ οριακή.

Η εξέλιξη του αγώνα

Έναρξη

5' Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΛ

11' Κλείνουν πολύ καλά τους χώρους οι γηπεδούχοι

13΄ Το VAR κάλεσε το διαιτητή για να ελεχξει το πέναλτι που έδωσε για την ΑΕΛ. Το επικύρωσε

15' Ο Γκαντσέφσκι απέκρουσε το πέναλτι του Ριέρα

Λάθος, διαμαρτυρίες, απόκρουση, διαμαρτυρίες

23' Παραμένει το 0-0, με την ΑΕΛ να είναι καλύτερη

25' Καλή ευκαιρία για την ΕΝΠ με τον Λουσέρο που βρέθηκε απέναντι από τον Βοζίνια, αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα.

30' Ανέβασε λίγο τις γραμμές η ΕΝΠ

37' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ, με σουτ του Μπάμπιτς που πέρασε πάνω από τα δοκάρια

41' Σουτ από τον Θεοδώρου, μάζεψε ο Βοζίνια

Τέλος ημιχρόνου

Ξεκίνησε το β΄ ημίχρονο

55' Καμία φάση στην επανάληψη

63' Τριπλή αλλαγή ο Κέρκεζ! Μέσα οι Μαΐντεβατς, Μαέ και Αντάμοβιτς, εκτός οι Ριέρα, Παπαφώτης και Μπάμπιτς

66' Αργός ο ρυθμός και με λάθη

70' Πέναλτι για την ΕΝΠ. Ο Ράσο τράβηξε τον Ενγκό ο διαιτητής δεν είδε την παράβαση, όμως, με τη βοήθεια του VAR διόρθωσε το λάθος του.Ο Βοζίνια απέκρουσε την εκτέλεση του Φελίπε

71' ΓΚΟΛ! Εκτελέστηκε το κόρνερ και η ΕΝΠ ανοίγει το σκορ με σουτ του Μαϊσουράτζε.

77' Άνοιξε το παιχνίδι μετά το τέρμα της ΕΝΠ

83' Βρισκόμαστε στο τελευταίο 10λεπτο, η ΑΕΛ προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση

90' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ, πρώτα με τον Αντάμοβιτς και ακολούθως με τον Ντανίλο

90+' Η ΑΕΛ σκόραρε με τον Μαέ, ο βοηθός το ακύρωσε και το VAR τον επιβεβαίωσε. Πάντως είναι πολύ οριακή η φάση

Τέλος αγώνα 1-0

ΕΝΠ: Γκαντσέφσκι, Μουλαζίμης, Λουσέρο, Θεοδώρου, Κοσμάς, Μπαρμπόσα, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μαυρουδής, Μαρκόφσκι

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου, Τεσέιρα, Ράσο, Σάντος, Ζντραβκόβσκι, Ριέρα, Παπαφώτης, Τόρες, Ντανίλο, Μπάμπιτς.