Ονησίφορος, το λέει και το όνομά μου!

Ονησίφορος: αρχαιοελληνικό όνομα. Ετυμολογικά προέρχεται από τη σύνθεση των λέξεων «όνησις» (ωφέλεια) και «φέρω».

Αγωνιζόμενος στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα Ερμής-Καρμιώτισσα ο Ονησίφορος Ρουσιάς δικαίωσε το όνομά του, καθώς με ένα γκολ και μία ασίστ έφερε τη μέγιστη ωφέλεια στην ομάδα του: «υπέγραψε» την επικράτησή της με 2-0, το οποίο ήταν ταυτόχρονα η πρώτη εντός έδρας νίκη της στο τρέχον πρωτάθλημα, το πρώτο της τρίποντο μετά το 1-0 επί της Νέας Σαλαμίνας στις 28 Οκτωβρίου, η πρώτη νίκη του Μαρίνου Σατσιά ως προπονητή σε επίπεδο α’ κατηγορίας και η δεύτερη επικράτηση των «φτεροπόδαρων» επί του συλλόγου των Πάνω Πολεμιδιών, μετά το 1-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης στον α’ γύρο.

Οι φιλοξενούμενοι πιστώθηκαν τις πρώτες καλές στιγμές (5’ Μ. Σασί, 6’ Ρόμο) και συνολικά τις περισσότερες και καλύτερες φάσεις (23’ Μαλεκκίδης, 27’ Μ. Σασί, 31’ Χρίστου) στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι «φτεροπόδαροι» απείλησαν σε δύο περιπτώσεις (33’ Μέιρα, 45+1’ Κονέ).

Βλέποντας την ομάδα του να είναι αναιμική επιθετικά ο Μαρίνος Σατσιάς έριξε διαδοχικά στον αγώνα τον νεοφερμένο Φάλποορτ (ντεμπούτο) και τον Ρουσιά, ο οποίος τον δικαίωσε στο 71’, όταν από κόρνερ του Μέιρα και κεφαλιά του Ντίας άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή.

Τον δικαίωσε και στο 88’, όταν σε αντεπίθεση πέρασε υπέροχη ασίστ στον Κοβάσεβιτς, που πλάσαρε ψύχραιμα τον Τούμπα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:
1' Σέντρα στον αγώνα με την Καρμιώτισσα!
5' Σέντρα-σουτ του Μ. Σάσι, η μπάλα πάνω από την εστία του Καϊκέ
6' Αριστερό σουτ εκτός περιοχής του Ρόμο, σε κόρνερ διώχνει ο Καϊκέ
15' Εκτός περιοχής σουτ του Κοβάσεβιτς, η μπάλα άουτ
20' Ο Κονέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το τέρμα ακυρώνεται, καθώς ήταν οφσάιντ ο Ντίας που του έκανε την πάσα
23' Επικίνδυνη σέντρα του Μαλεκκίδη, δεν προλαβαίνει να βάλει την προβολή ο Ρόμο
27' Εκτός περιοχής σουτ του Μ. Σάσι, σε κόρνερ ο Καϊκέ
28' Διακοπή στο παιχνίδι λόγω τραυματισμού του Κύπρου
31' Επικίνδυνη σέντρα του Χρίστου, δεν πρόλαβε ο Ισμ. Σασί
33' Από το ύψος της μικρής περιοχής σουτ του Μέιρα, αποκρούει ο Τούμπας
40' Τάκλιν του Μπαράνοφ στον Δημητρίου, αμφότεροι τραυματίζονται και περνούν εκτός αγωνιστικού χώρου.
44' Ένα λεπτό ο πρόσθετος χρόνος
45+1' Εκτός περιοχής σουτ του Κονέ, η μπάλα λίγο άουτ
45+2' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Αλλαγή για τον Ερμή: Φάλποορτ αντί Κονέ
Αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Κωμοδίκης αντί Μπαργκάν

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος με τον Ερμή!
54' Αναγκαστική αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Χατζηβασίλης αντί του τραυματία Μ. Σασί
60' Διπλή αλλαγή για τον Ερμή: Σιντιμπέ και Κύπρου εντός, Κυριακίδης και Κύπρου εκτός
64' Πέναλτι καταλογίζει ο Σωτηρίου για κράτημα του Χρίστου στον Φάλποορτ, κίτρινη στον αμυντικό της Καρμιώτισσας
65' Ο διαιτητής καλείται στο on field monitor για να ξαναδεί τη φάση
66' Ο Σωτηρίου αναιρεί την απόφασή του τόσο για το πέναλτι όσο και για την κίτρινη κάρτα στον Χρίστου
Στις επαναληπτικές προβολές φαίνεται να βάζει πρώτος το χέρι στον αντίπαλο ο παίκτης του Ερμή
71' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΕΡΜΗΣ!
Από εκτέλεση κόρνερ του Μέιρα και κεφαλιά του Ντίας ο Ρουσιάς στο δεύτερο δοκάρι ανοίγει το σκορ με σουτ εξ επαφής
79' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Ευσταθίου αντί Παχίπη
81' Χαμένη ευκαιρία με τον Κοβάσεβιτς
82' Σουτ του Ρέινολντς, η μπάλα ψηλά
84' Κίτρινη στον Γαβριήλ
85' Αλλαγή για τον Ερμή: Καραγκούνης αντί Φόλπρεχτ
87' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Καπαρτής αντί Χρίστου
88' ΓΚΟΛ! 2-0 Ο ΕΡΜΗΣ!
Σε αντεπίθεση ο Ρουσιάς βγάζει τον Κοβάσεβιτς τετ α τετ με τον Τούμπα και ο Κροάτης πλασάρει ψύχραιμα για το πρώτο τέρμα του στο πρωτάθλημα
89' Πέντε λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
94' Κίτρινη στον Καπαρτή
95' Κίτρινη στον Ντίας
96' Τέλος αγώνα!

ΕΡΜΗΣ (4-3-3): Καϊκέ - Γαβριήλ, Ντίας, Χόλτ, Δημητρίου - Κυριακίδης (60' Ρουσιάς) - Μέιρα, Φόλπρεχτ (85' Καραγκούνης) - Κύπρου (60' Σιντιμπέ), Κονέ (46' Φάλποορτ) - Κοβάσεβιτς.
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (4-2-3-1): Τούμπας - Χρίστου, Μπαράνοφ, Πέρετς, Μαλεκκίδης -  Παχίπης (79' Ευσταθίου), Ρέινολντς - Μ. Σάσι (54' Χατζηβασίλης), Ι. Σάσι, Μπαργκάν (46' Κωμοδίκης) -  Ρόμο.

Διαιτητές: Λούκας Σωτηρίου - Ιωάννης Λαζάρου, Χαράλαμπος Γεωργίου - Κωνσταντίνος Φωτίου
VAR: Γιώργος Νικολάου / AVAR: Μιχάλης Μαρίνου